Сряда, 15 Януари 2025

Дунарит- заложник на бизнес интереси с неясна съдба

Дунарит- заложник на бизнес интереси с неясна съдба
Публикация   08 Авг, 2017   /     Румен Николаев   /     4161

Вкаран ли е изп. директор на успешното дружество в схема за промяна на собствеността? Сегашната ситуация обрича завода да спре работа за определен период с … икономически последици

    Член на борда на директорите на Дунарит АД е с повдигнато обвинение от специализираната прокуратура за действия, които са определени като противозаконни.  Това се случва за някакви си 24 часа, като от началото на тези действия в четвъртък се преминава с непозната за правната система бързина, за да може от четвъртък издаденото от прокуратурата постановление в петък да мине през МВР и в края на работния ден изпълнителният директор инж. Кръстю Кръстев да бъде уведомен, че е започната процедура по спиране на издадените разрешителни….

   На всеки познаващ вече системата за отстраняване на определени хора в определени ситуации това е вече добре познат сценарий….

  Подобно бързане и действия в този момент няма как да не събудят въпроси, които донякъде са и риторични.

   Действието се развива посред лято, когато не работи съдебната система, когато депутатите са в отпуск, когато контрол върху подобни действия почти няма кой да окаже /явно случаят „Калиакра” вече е ангажирал вниманието на премиера/.

   Няма месец, след като Дунарит е публикувал финансовият си отчет за 2016 година, където дружеството отчита впечатляващите 29 000 000 лв. !!! печалба.

Сагата със собствеността на дружеството и борбата за придобиване на акциите му накланят везните, макар и условно, към единият от играчите – собственикът на ЕМКО.

  И в тази ситуация МВР предприема действия, уповаващи се и основаващи се на едно експресно обвинение, разбира се, законово. Всъщност не е едно. Със същото обвинение по същото време се сдобива и управителят на Емко, който междувременно е придобил и запорираните акции на Дунарит.

   Според юристи, това не би трябвало да се третира като нещо незаконно.

   Преди две години и половина този напън за натиск върху Дунарит бе извършен по същия начин, но тогава предтекстът, че има съмнения за незаконна търговия и силният обществен натиск не позволиха да бъде отнет лиценза за търговия на дружеството.

   Този път е търсен и приложен нов подход. Изпълнителният директор е с обвинения, които предполагат смяна на борда на директорите, т.е. на Кръстю Кръстев. Не е тайна за никого, че той още от началото на цялата сага само и единствено е стоял зад каузата „Дунарит”, въпреки упражнявания върху него натиск.

   Ако се стигне до там, то общо събрание ще трябва да избере нов съвет на директорите, но от притежателя на акциите на дружеството.

   Най-неприятното в случая, че в борбата за собственост на печелившия завод, който определено стана заложник на казуса КТБ, ще трябва да бъде затворен. Заради действията по избор на нов борд на директорите и за издаването на нови лицензи.

   А още по-неприятно ще бъде, ако Кръстев бъде развяван като извършил престъпление в полза на когото и да било, след като особено в последните години особено показа безупречна репутация и отлични качества като мениджър и ръководител, който защитава и подобрява социалните права на работещите във фирмата.

   Борбата за останалите единици апетитни хапки от работещата българска икономика явно е станала още по- свирепа.  Не е обяснимо обаче до колко и как независимата правораздавателна система в случая за кого работи, при ясно нарушени икономически интереси на едно дружество с доказан потенциал и възможности.

Ще се окаже ли, че има хора, по- силни от държавата и до колко институциите защитават интересите на бизнеса и правото на труд?

   Ето и част от позицията на сдружение „Българска отбранителна индустрия:

      -   Спирането на вноса на доставяните от „ЕМКО“ ЕООД суровини/ материали и комплектовки ще наруши нормалния производствен ритъм на засегнатите дружества и на практика, в рамките на 20 дни, ще доведе до прекратяване на производството на редица изделия, зависещи от тези доставки, които се осигуряват от редица наши български компании. В най-голяма степен това ще окаже влияние върху производствата в „ВМЗ” АД, „АРСЕНАЛ” АД, „ДУНАРИТ” АД, „АРКУС” АД. Отделните фирми биха могли да потърсят алтернативни вътрешни или външни доставки, но затова е необходимо време от минимум 6 месеца, а за някои позиции, касаещи специализирани барути, хексогени, TNT, специфични компоненти няма да има реални конкурентно способни оферти, а инвестициите за намиране и внедряване на заменящи материали и компоненти ще са огромни по стойност и време.

    -   Спирането на производствения процес в „ЕМКО“ ЕООД И „Дунарит“ АД ще доведе до непоправими последствия, свързани със загуба на технологични възможности на значителна част от дружествата от отбранителната индустрия в България! Цитираните две дружества произвеждат и доставят свои крайни изделия на редица български и чуждестранни партньори, в това число и от държави от НАТО, вкл. и по програми на правителството на САЩ. След като бъдат отнети разрешенията за производство, търговия и съхранение на ВВООБ на двете дружества, възстановяването на производствения процес в тях, както и на установените с контрагентите им контакти би било изключително трудно, да не кажем невъзможно, ако спирането е за дълъг период от време. Това на практика би било равносилно на ликвидиране на двете дружества, с всички съпровождащи го последствия.

-    Под въпрос ще бъде изпълнението на договори за над 250 млн. щатски долара с всички последствия по договорите и съответните липси на парични потоци, свързани с обслужване на текущи плащания и кредити. Най-голямо въздействие ще има в „КИНТЕКС” ЕАД, „БИИМ” АД, „АРСЕНАЛ” АД, „АРКУС” АД, „ВМЗ“ АД и др.

   -   От друга страна, влошеното финансово състояние на засегнатите дружества, в следствие на решението за отнемане лицензите и разрешителните на „ЕМКО“ ЕООД и „Дунарит“ АД, неминуемо ще доведе до огромно социално напрежение с непредвидени последици в регионите в Централна и Северна България, в които се намират производствените мощности на едни от най-големите работодатели в нашата страна и членове на Сдружение „Българска отбранителна индустрия“. Отделно от това, пряко заетите работници в двете дружества, които са над 2500 работници и служители, ще останат без работа. Допълнително ще бъдат засегнати и техни поддоставчици и контрагенти.

    Междувременно синдикатите на КНСБ и Подкрепа в дружеството разпространиха декларация, изпратена  до президента, премиера, министрите на отбраната, на икономиката, на МВР, омбутсмана на РБ, до председателя на НС и до Главния прокурор, в която изразяват сериозно безпокойство относно бъдещето на завода и работещите в него.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha