Заличена и забравена на сайта на дубайска компания презентация разкрива реалните мащаби на скритата империя “Пеевски”. Дали това не са всъщност източените и тайно изнесени от България капитали на младия олигарх за “черни дни”!?
Според документа компанията TGI Middle East FZE контролира активи за над 700 милиона долара. Те се разпределят между няколко фирми свързвани пряко или косвено с бившия шеф на ДАНС и депутат Делян Пеевски: „Булгартабак“, „Юрий Гагарин“, „Експрес Лоджистик енд Дистрибюшън“ (ЕЛД), „Табак Маркет“ (Лафка), „Лакрима“ (млечни продукти), „Дореко Комерс“ (материали за печатната индустрия) и IT-фирмата „БГ Бизнес Солюшънс“. Общо те, заедно с активите си се оценяват от собственика им на 450 милиона долара. Към тази сума той добавя и недвижими имоти за 300 милиона долара, които “диверсифицират вложенията и рисковете пред развитието”.
В списъка влизат "Булгартабак" (оценен на 320 млн. долара), пловдивската цигарена фабрика "Юрий Гагарин" 50 млн. долара фирмата за млечни продукти "Лакрима" 50 млн. долара,веригата за търговия на дребно "Табак Маркет", Лафка", компанията за доставки "Експрес Лоджистикс енд Дистрибюшън", "Дореко" и софтуерната фирма "БГ Бизнес Солюшънс" се рекламира, че притежава активи за 700 млн. долара в Европа и Азия, от което "Бивол" прави извода, че бизнес империята на Делян Пеевски може да се оцени на около 1.5 млрд. лв.
У нас дубайската офшорка нашумя в края на 2016 г., когато Комисията за защита на конкуренцията й разреши да придобие контрол върху веригата за техника "Техномаркет България" - дружество, в което Делян Пеевски официално притежава дял. В средата на 2016 г. през фирмата си "НСН Инвестмънг" Пеевски придоби 72.65% от "Техномаркет".
Междувременно, "Техномаркет" е в тежка съдебна битка със собственика на повечето от магазините си - "Глориент инвестмънт", който твърди, че дружеството на Пеевски не си плаща наемите.
По данни на Централния депозитар към края на 2016 г. TGI Middle East FZE притежава и дялове от "Булгартабак холдинг", след като ги придоби от Делян Пеевски и Едоардо Миролио през пролетта на 2016 г.
"Дореко комерс", която също е в портфолиото на дубайската офшорка, пък беше фирмата, на която Делян Пеевски през пролетта на 2016 г. прехвърли своите 18% от пловдивската цигарена фабрика "Юрий Гагарин".
"Дореко комерс" изплува и като собственик на "Бояна клуб" - фирмата, която придоби "Дипломатическия клуб" в Бояна за 8.5 млн. лв. след приватизацията му.
Сайтът "Бивол" твърди, че е извършил надлежни проверки и е устанвил, че има формална връзка между изброените в портфолиото на компании.
"Факт е, че сайтовете на всички компании от портфолиото (с изключение на "Юрий Гагарин" АД), се обслужват от едно място и имат общ сървър за имена за техните интернет домейни.
Той е ns.infosecbg.com, който принадлежи на "БГ Бизнес Солюшънс". Това важи и за домейна на компанията майка – tgimiddleeast.com. Домейнът на БГБС от своя страна е собственост на "Булгартабак-Холдинг", изтъква "Бивол".
Оттам напомнят, че "Булгартабак-Холдинг" има дял в "Табак Маркет", а "Експрес Лоджистикс енд Дистрибюшън" принадлежи на дъщерната му фирма "Благоевград-БT".
До средата на 2015 г. Делян Пеевски не декларираше официално участието си в българската икономика. От лятото на 2015 г. стартира процес на постепенно изсветляване на собствеността му, като той започна да се включва с директно участие в част от компаниите си.
След конфликта с турските власти заради официалните им твърдения, че най-сериозната заловена контрабанда в страната са цигари на "Булгартабак", Пеевски обяви, че се оттегля от бизнеса си в България и спира износа на цигари към Турция и Близкия Изток.
Тогава депутатът от ДПС постепенно започна да прехвърля част от собствеността си на офшорки, но обещанието му да изостави българските си бизнес проекти така и не се реализира.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай