Понеделник, 3 Февруари 2025

ДПС с най-скъпа предизборна кампания, `Воля` декларира най-евтина

ДПС с най-скъпа предизборна кампания, `Воля` декларира най-евтина
Публикация   27 Май, 2017   /     akcent.bg   /     185

  Сметната палата публикува отчетите за приходите, разходите и поетите задължения за плащане във връзка с предизборната кампания за изборите за Народно събрание на 26 март 2017 г.

  Всичките 29 участниците в изборите – 11 партии, 9 коалиции и 9 инициативни комитети, са представили отчетите си.

Най-големи разходи за кампанията е отчело ДПС – 2,35 млн. лв. ГЕРБ е втора с 2,31 млн. лв., следвана от „БСП за България“ – 1,24 млн. лв. и „Обединени патриоти“ – 741 хил. лв.

Най-евтина кампания от парламентарно представените формации отчита „Воля“ – едва 208,5 хил. лв.

  Сметната палата е започва одита на участниците в изборите за Народно събрание за случаите, когато декларираните приходи и извършените разходи във връзка с предизборната кампания са над 1000 лв. По предварителни данни 26 участници надхвърлят тази сума.

  При този одит се извършва фактическа и документална проверка на даренията, направени от дарителите, на предоставените вещи и услуги за безвъзмездно ползване, дали е предоставена декларация за произход на средствата, когато те надхвърлят една минимална заплата, по банков път ли са постъпили приходите и извършени разходите над 1000 лв., подадена ли е в срок информацията за публикуване в Единния регистър по Изборния кодекс по време на предизборната кампания.

   Ще бъде проверено и:

– Съответствието между размера на дарените или предоставени за предизборната кампания средства от физически лица и размера на доходите на лицата, когато средствата са в размер над 1000 лв.
– Спазването на регламентираните забрани за финансиране и подпомагане на предизборната кампания;
– Съответствието на отчетените разходи с установените от извършените проверки, в т.ч. по информация от доставчици на стоки и услуги;
– Спазването на определените от Изборния кодекс ограничения на общия размер за финансиране на предизборната кампания.

Тагове : ДПС , Воля ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha