Докато стане време да бъде публикувана втората част на интервюто,Пенчо Милков вече направи „два петъка служба” в парламента и нещата, за които говорехме в кратка перспектива, вече се случиха.
През изминалите две седмици, или тези „два петъка”, парламентарната група на БСП работи интензивно, в един напрегнат период, в края на дейността на служебното правителство и вече дадения мандат за нов кабинет на г-н Борисов. Нашата група направи няколко свои заседания, извън пленарните. 47 души от общо от 80-те сме нови. Ще напомня и сега, че промяната трябва да започнем от себе си. Но хубавото, което се установява е, че опитните народни представителиса в непосредствена връзка с нас. Ние успяваме да видим парламентарния живот, как трябва да се развива отвътре.
- Как се чувствате в опозиция, успяват ли вашите предложения да бъдат гласувани и да се осъществяват?
Прие се Правилникът за дейността на Народното събрание. Като юрист наблюдавах процеса и гласувах. Всички предложения на Левицата, обаче, бяха отхвърлени, а управляващото мнозинство прие изменения на правилника, които са изключително рестриктивни.Те ограничават правата на народните представители за контрол над изпълнителната власт.
Да, отпадна блицконтролът. В рамките на един ден от месеца премиерът и заместниците муотговоряхана актуални въпроси, без да искаме конкретика, а само политически позиции. Сега това е изцяло премахнато.
От 3 на 2 са намалени актуалните въпроси и питания, които един депутат може да направи в рамките на една седмица. А има моменти, в които ситуацията изисква да си много по-активен.
Отделно и големият въпрос, който предизвика горещи дебати….
Аз уважавам и БНТ-2, не мога да кажа, че това е телевизия, която не се гледа. Ние, обаче, ясно прочетохме от страниците на самите телевизии какви са задачите и аудиториите им. За БНТ-1 това е да информира за обществено- политическите процеси. Съвсем друг е профилът на БНТ-2. Този въпрос обаче грубо се наложи от управляващите, въпреки че не бе необходимо. … Така че не може да се обобщи, че има единодействие между управляващи и опозиция в първите дни.
Когато се случиха събитията в Македония, още в първите часове на следващия ден , ПГ на БСП подготви Декларация.
В този ден, влизайки в Пленарна зала, ГЕРБ също прочете Декларация. Г-н Гърневски, народен представител от листата на ГЕРБ в Пловдив, в рамките на 10 минути изсипва изключително груби обвинения върху нашата партия и начина ни на работа в парламента. Корнелия Нинова прочете след него нашата Декларация, която заслужено бе гласувана и приета. Може би, колегите ни усетиха национално отговорния тон в нея, баланса, позицията на една съседна на Македония държава и я подкрепиха единодушно.
И аз нямам обяснение, и не получихме. Дори предложението беше посрещнато с ирония и с насмешка от управляващите. Може да видите изказването на Валери Симеонов, който включваше представителите на Обединените патриоти като бизнесмени. Не разбирам и доводите на бившия и може би бъдещ финансови министър - Горанов, който само говори за нов модел на формиране на заплатите на депутатите…
Няма лошо да има нов модел, но можеше докато се приеме, заплатите да бъдат замразени. Дори и да не се замразяват, а да бъдат поставени при същите условия, при които са минималната работна заплата, минималната пенсия. Защо трябва заплатата на народните представители да расте нагоре с плаващата средна заплата, а не да бъде административно определяна както е при минималната заплата и минималната пенсия, примерно.
Работата на народния представител е много натоварена и отговорна, но от друга страна, трябва да има една справедливост, прозрачност при определяне на възнаграждението му.
До момента заниманието ми в политиката винаги е билокато опозиционен представител. Когато сме виждали порочни практики, сме ги казвали в Община Русе. В национален план, една от седемте причини, които посочи Корнелия Нинова за загубата на изборите, беше точно тази, която Вие казвате - ние говорихме за паралелната държава, но без да се посочат конкретни измерения, конкретни примери. Случващото се през последните дни показа, че когато БСП види такъв случай, без значение, каква част от нашето тяло представлява, ние вземаме правилните решения и мерки.Трябва да се има предвид, че Народното събрание не е разследващ орган. Но когато и ако се появи такъв случай, аз ще го отнеса към компетентните органи.
Да, за неизплатените заплати. Тази комисия, въпреки очакванията ни да не мине, бе гласувана с единодушие. Явно, аргументите да бъде сформирана такава комисия надделяха. Има много данни за различни фирми, включително и за Русенска корабостроителница. Просто трябва тази схема да бъде пресечена- на някой да работят стотици работници, а той да не им плаща.
Да, но тук спорът се съсредоточи за времето, през което тя да работи- два или три месеца, като управляващите наложиха своето предложение за два месеца.Последното мащабно проучване за качеството на питейните води в страната е от 30 години. Искането ни Комисията да работи 3 месеца бе именно, за да може да се извърши ново проучване, като необходимото време е именно три месеца. Тя ще работи на паритетна основа- ще има по двама представители на парламентарно представените партии.
Когато разглеждахме въпроса за водата, на мен ми хрумна, че това може да се направи и за въздуха и промишлените предприятия, започвайки от Русе. Това е нивото, което от проблем на русенци може да бъде представен в национален мащаб. Дали промишлените предприятия и индустриалните центрове полагат необходимите мерки и системи за опазване на чистия въздух. Аз изчаквам следващата седмица да се формират постоянните комисии и да бъдат определени техните членове, и с нашите членове в Комисията по околна среда да обсъдя този въпрос. Въпросът трябва да се постави и да се реши професионално.
Аз поисках и за мен като народен представител бе изготвена справка от администрацията на парламента с всички случаи, в които е поставян досега въпросът за пътя Русе- Бяла, както и за канализацията на Средна кула и Долапите.В момента проучвам съдържанието, което ми е предоставено.
Въпросът за канализацията на Средна кула и на Долапите ще бъде поставен отново, тъй като предстои да бъде назначен нов министър.Какво е известно, служебният министър ни поиска 7-дневна отсрочка, което препрати въпроса към новия кабинет.Както и за пътя Русе- Бяла…
Нашата функция ще бъде непрекъснато да държим този приоритет да не се забравя, защото многократно сме свидетели на това. Ще настояваме за определяне на срокове и за спазването им.Защото пътят Русе- Бяла не свързва, а разделя града с България.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай