550 души преброиха 6706 врабчета по време на първия етап от националната кампания по преброяване на хвъркатите животинки. Тя се проведе в събота на различни места в страната.
Кампания бе организирана от Българското дружество за защита на птиците, а целта й е да намери причините за намаляващия брой на врабчетата.
От всички преброени врабчетата най-много са регистрираните домашните врабчета (70%), следвани от полското врабче (27%) и испанското (3%).
Испанските врабчета заемат най-малък относителен брой, тъй като все още мигрират и не всички са се завърнали по гнездовищата си, обясниха от дружеството на птиците.
Преброителите наблюдаваха птиците в над 580 точки за наблюдение в над 130 населени места като 38% от наблюденията са в София. Най-много хора са броили птици в междублокови пространства, паркове с дървета и храсти, и тихи улици.
В 16% от местата не са видени никакви врабчета. В това число влизат както големи градове, така и малки населени места. Най-висок брой места с нулеви наблюдения има в София - 64% от всички места, където не са наблюдавани врабчета.
Една от причините, която се отрази върху броя на регистрираните птици бяха метеорологичните условия в деня на броенето, припомнят от дружеството. В събота, когато стартира кампанията, духаше силен вятър в цялата страна.
Резултатите от преброяването доказват, че врабчетата избягват шумни места и такива, в които липсват зелени площи. Птиците предпочитат среда, която им осигурява оптималните условия за гнездене и хранене.
Въпреки че не са преброени всички врабчета в страната, резултатите показват, че най-много птици са видени в дворове на къщи и селски улици (средно по 12-13 птици на точка), а най-малко врабчета има около булеварди (средно 5 на точка).
Резултатите представляват моментна картина за разпространените на врабчетата и е изключително важно броенето да бъде повторено на същите места следващата година, за да може да бъде направено сравнение на броя на наблюдаваните птици и да се установи тенденцията в популациите на трите вида, обясниха още от дружеството.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай