По оценки на Европейската агенция за околна среда за България около 15 000 случая на преждевременна смърт в страната през 2013 г. са се дължали на концентрации на замърсители във въздуха, съобщи евродепутатът Момчил Неков на заседание в Европейския парламент в Страсбург.
България е на четвърто място в света по смъртност заради замърсен въздух, сочи годишното изследване на Международната енергийна агенция за енергийното и въздушно замърсяване.
Настоящата 2017 година започна със силно замърсяване на въздуха в цялата страна. Най-сериозно беше положението в София, където фините прахови частици превишаваха нормите до пет пъти. Сред най-запрашените градове са още Перник, Благоевград, Пловдив и Смолян. Причина за това е масовото използване на твърдо гориво и вредните емисии от автомобилния транспорт и промишлеността.
В България основните замърсители са прах, серен двуокис, азотни окиси, оловни аерозоли, амоняк, фенол, сероводород и други. Тъй като в София е съсредоточена голяма част от промишлеността, както и 17% от населението, замърсеността на въздуха е твърде висока.
Измерванията показват, че българите в цялата страна дишат въздух, който се определя като вреден за здравето, и това има значителни икономически последици за производителността на труда и за системата на здравеопазването, отбелязват от ЕС.
Челното място на страната в прашния списък на ЕС я прави и държавата с най-висок дял на разходи, свързани със замърсяването на въздуха, което води до загуба на над два милиона работни дни и близо 15 000 случая на преждевременна смърт годишно.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай