Понеделник, 23 Декември 2024

Москов и Семерджиев се обвиниха взаимно в лъжи

Москов и Семерджиев се обвиниха взаимно в лъжи
Публикация   04 Фев, 2017   /     akcent.bg   /     710

    Бившият министър на здравеопазването Петър Москов и настоящият служебен министър Илко Семерджиев се обвиниха взаимно в лъжа в интервюта за две национални телевизии. Темите, по които двамата спориха задочно от ефира на Би Ти Ви и БНТ, са националната здравна карта и пръстовият отпечатък; уволнения и назначения в министерството; разходите на болници.

           Електронна здравна карта срещу пръстовия отпечатък

Според бившият здравен министър Петър Москов "няма смисъл да се сменя една система, която работи и е напълно безплатна за всеки отделен пациент с нещо, което ще струва много пари". Електронната здравна карта ще струва на държавата 250 млн. лв., докато пръстовият отпечатък е безплатен, заяви Москов в интервю за Би Ти Ви.

   Служебният министър на здравеопазването Илко Семерджиев обяви, че основен приоритет ще е въвеждането на електронната здравна карта, която по думите му е модел от цяла Европа и далеч по-практичното решение от пръстовия идентификатор. Може да се ползва и офлайн, приложима е в чужбина и представлява здравно досие, което човек отнася навсякъде със себе си.

  "Вместо нещо, което е напълно безплатно за всеки пациент, вие от джоба си ще даде пари за карта. Въвеждането на идентификатора струваше на Здравната каса 400 хил. лв. Срещу това се предлага нещо, което, ако наложим, ще струва 250 млн. лв.", каза Москов. По думите му БСП трябва да обясни защо ще се въвеждат нови варианти, които ще струват пари на хората.

  В отчета си за миналата седмица Москов представи извадка на министерството, която показва, че преди въвеждането на системата среднодневният разход за болнична помощ е бил над 6 млн. лева, но от ноември, когато регистрирането с пръстов отпечатък стана задължително за всички болници, работещи с касата, той е паднал на малко над 4 млн. лв в първата половина на януари. Според сметките на ведомството още в първия месец от работата на системата болниците са отчели около 15 млн. лв. по-малко разходи спрямо предходния месец.

  В извадката обаче не са посочени абсолютните стойности на направените разходи за болниците в тези месеци, както и няма сравнение със същите периоди на предходната година. Според справката на здравната каса за края на 2016 г. всъщност са изплатени повече средства, отколкото през 2015 г.

   Пред БНТ здравният министър Илко Семерджиев обвини в лъжа предшественика си Петър Москов за спестените пари заради пръстовия отпечатък."Справка от здравната каса гласи, че през октомври разходите са били 137 милиона, когато е нямало идентификатор. През ноември, когато вече има, не само че не са с 15 милиона по-малко, за първите 15 дни, а напротив, те са се увеличили със 112 927 лв. Имаме опит за прикриване с лъжа на един несполучлив пръстов отпечатък, който не само че е правна, но и икономическа нула", заяви Семерджиев.

  По думите му електронната здравна карта е по-добрият вариант, защото в нея ще е цялата здравна информация, не в централизирана институция."Нямам как на пръста ни да е записана тази информация", коментира той и нарече пристовият отпеатък "зловещ експеримент с българския народ".

  "Отпечатъкът блокира движението на хората. Ако сме в чужбина, няма как да си подадем пръста и да ни приемат в болница. Нарушена е директива 201124 на ЕС, която гарантира трансграничен обмен на информация, която пръстовият отпечатък затруднява", заяви Семерджиев.

  Той отбеляза, че биометричните данни на устройствата, чрез които се приема отпечатъкът, могат да бъдат хакнати лесно, а и може да произтекат злоупотреби със самия отпечатък, "понеже в него нищо не е записано". "Електронната здравна карта обаче не може да позволи никакви злоупотреби", добави той.

           Надзорният съвет на Здравната каса

  Според Петър Москов промените, с които незабавно се зае Семерджиев, са "удари върху контролните механизми" и опит "да бъдат разрушени панически всички постижения" на министерството. "Когато се говори срещу системата за идентификация, когато ключови хора от НЗОК биват уволнявани, когато се говори за отмяна на националната здравна карта, всичко това са удари върху контролните механизми", обобщи Москов.

  Преди два дни беше уволнена Иванка Кръстева, подуправителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), а на нейно място беше назначен бившият подуправител на касата д-р Димитър Петров. Кръстева беше назначена през есента на 2015 г., след като дотогавашния подуправител Димитър Петров напусна заради различия във визията за лекарствените политики с Москов. В последствие Кръстева възприе тези политики и се превърна в техен защитник в ръководството на касата, включително на системата за пърстова идентификация. Преди да стане подуправител на НЗОК Кръстева, която е юрист, беше съветник в екипа на Москов.

  "Чакайте промени в надзорния съвет на НЗОК, представителството на държавата ще бъде подменено. Най-вероятно ще си тръгнат минимум двама човека и това са досегашните зам-министри - Ваньо Шарков и Бойко Пенков, вероятно ще има и други", каза в ефира на БНТ Семерджиев.

              За разходите на болници и уволнени директори

  На пресконференция вчера Семерджиев посочи, че друга грешка, която възнамерява да поправи, е да възстанови на местата им уволнените директори на две водещи държавни болници - "Св. Анна" и "Св. Иван Рилски". "Справка за финансовото състояние на двете лечебни заведения показва, че след уволнение на директорите им, защото се бунтували срещу реформата, задълженията им почти са се утроили", каза той.

  "Към края на 2012 година "Св. Анна" е имала 4.3 млн. лв. задължение, "Св. Иван Рилски" - 4.38 млн. лв. След смяната на директорите, към края на 2015 година сългът при "Св. Анна" е 8.3 млн. лв., а към края на 2016 - 14.3 млн. лв. При "Св. Иван Рилски" през 2015 г. дългът е нарастнал на 14.4 млн. лв., а към края на 2016 г. е станал 16.6 млн. лв.", каза Семерджиев пред БНТ. "А това бяха печеливши болници", подчерта той.

  Това твърдение Москов нарече "откровена лъжа". "В последната година има 31% ръст на приходите в "Св. Иван Рилски", има 6 млн. лв. в банка. За "Св. Анна" нещата са още повече - уволнението на директора беше свързано с това, че едни 6 млн. лв. отидоха безвъзвратно загубени в КТБ. Не може реваншизъм да се оправдава с лъжа", заяви той.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha