Неделя, 6 Април 2025

От първата до последната секунда операцията в Хитрино криеше рискове

От първата до последната секунда операцията в Хитрино криеше рискове
Публикация   30 Дек, 2016   /     Диана Саватева   /     672

Никога не сме се сблъсквали с инцидент от подобен мащаб

   Пробивът в цистерната категорично е получен от удар при обръщането ѝ, казва главният инженер на производство “Транспорт и съхранение на нефтопродукти” в “Лукойл Нефтохим Бургас” АД Красимир Купенов
 
- Г-н Купенов, заради големия ви професионален опит в работа с опасни вещества бяхте в екипа, изпратен от “Лукойл Нефтохим” да помага за овладяване на ситуацията в Хитрино след взрива. Предварителната ви информация покри ли се с това, което заварихте?
 
- В началото информацията беше доста оскъдна. На място установихме една покъртителна картина - дерайлирали цистерни, опожарени къщи и автомобили, информация за множество хора пострадали и загинали. Селото изглеждаше като призрачно с пусти улици и периодично появяващи се домашни любимци, търсещи стопаните си.
 
- Бихте ли обяснили за тези, които нямат химическо образование, какво представлява товарът в цистерните и защо се стигна до взрив?
 
- Товарът, който се превозва с цистерните е пропилен - представлява втечнен въглеводороден газ и една от основните суровини в нефтохимическата промишленост. Относно причините за възникналия инцидент, считам, че е коректно да бъдат изчакани резултатите от назначените експертизи. Много могат да са възможните причини, най-вероятно в случая те са комплексни.
 
- Какъв план за действие помогнахте да бъде изработен след пристигането ви в Хитрино?
 
  - Пристигайки в Хитрино, бяхме поканени да участваме в кризисния щаб. Основната задача беше да съдействаме, включително и с технически средства, за преодоляване на последствията и предотвратяване на прерастването на инцидента в още по-крупна авария. Заварихме изключително напрегната ситуация: 12 дерайлирали цистерни, силни поражения по железопътната инфраструктура и контактните мрежи. В тази обстановка множество екипи от огнеборци работеха по погасяване на все още тлеещите от пожара сгради и по охлаждане на цистерните с вода. Вследствие преобръщането на цистерните една от тях беше разхерметизирана, при което имаше изтичане на втечнен газ с всички възможни рискове от последващо развитие. Планът за действие на първо място изискваше правилна оценка на ситуацията - определяне на опасните граници, до каква степен подлежат на развитие и съответно да се осигурят подходящи и безопасни условия за последващите действия, свързани с разтоварване на авариралите цистерни. Направените анализи на място и непрекъснатия мониторинг на въздушната среда дадоха възможност за определяне на възможния обем възстановителни дейности, които могат да се извършват.
 
- Каква беше преценката ви за степента на риска в тези първи минути?
 
- В условията на работа при изтичащ газ от цистерна е налице високо рискова ситуация. Тук е мястото да се отбележат навременните и адекватни действия на кризисния щаб, свързани със своевременната евакуация на населението, цялостно изключване на електричеството и упражнения строг контрол за достъп до мястото на инцидента. С оглед на ситуацията и за създаване на безопасни условия при разтоварване на цистерните, беше необходимо да се предприемат и допълнителни мерки за сигурност. Така първоначално беше подготвена водна завеса, която да предотврати по-нататъшно разпространение на изтичащия газ. На следващ етап беше монтирано подготвеното за целта приспособление, чиято цел е ограничаване на пропуска от разхерметизираната цистерна, което да намали риска до възможния минимум. Бяха необходими почти 2 дни, за да бъде цистерната обезопасена до необходимата степен, което от своя страна да позволи последващото ѝ обработване и транспортиране.
 
- Какво е това приспособление и защо в такава ситуация рутинните действия на огнеборците не са достатъчни?
 
  - Приспособлението е метална заготовка с подходяща конструкция и определени размери, което чрез подходящо закрепване и уплътнения служи да ограничи пропуска от нарушената цялост на фланцевото съединение на цистерната до степен, позволяваща обработка и транспортиране на цистерната. Искам да благодаря специално на колегите от техническо обезпечаване в “Лукойл Нефтохим Бургас” за оказаното съдействие при изработването на подходящо за тази цел приспособление.
 
- От огледа на място може ли да се прецени дали пробивът в цистерната е последица на катастрофата или е имало теч преди това?
 
 - Получените деформации на фланцевото съединение, категорично показват, че са в следствие на механичното въздействие при обръщането на цистерната. - Какво мислите за версията обемна детонация, т.е. взрив вследствие концентрация на газ или някакви частици. - Мисля, че определението не е приложимо за конкретния случай. - Имахте ли възможност да избирате между варианти как да действате при обезопасяване на пробитата цистерна? - На практика избор на различни подходи за действия нямаше. Трудностите произтичаха от това, че никога не сме се сблъсквали с инцидент от подобен мащаб. За нас ситуацията също бе непозната. Нямали сме, за щастие, такива инциденти. Трябваше да се подходи индивидуално за всяка цистерна Дори не мога да определя кой е най-критичният момент, тъй като цялата операция по локализиране на пропуска и цялостното обезопасяване на цистерната от първата до последната секунда криеше рискове. В крайна сметка целта беше да направим така, че случилото се да не прерасне в още по-голяма трагедия. - Вероятно хората, участвали в процеса на обезопасяване, са били в непосредствена близост до цистерната.
 
  - Непосредствена дотолкова, че да е безопасна за здравето. При самата операция по монтиране на приспособлението се използваха специални защитни костюми, с които рисковете са сведени до възможния мининум.
 
  - Имаше ли риск при обезопасяването на останалите цистерни? - Рискови моменти в различна степен имаше през цялото време на операциите по обезопасяване. Един от основните фактори за успешното приключване на работите беше професионалния опит и ангажираност на всички екипи. В тази връзка необходимата доза спокойствие и увереност беше осигурявана от нашите газоспасителни екипи, които денонощно осъществяваха контрол на въздушната среда. Всички дерайлирали цистерни бяха поетапно освобождавани от продукт до възможния минимум. Съдържанието им бе прехвърлено чрез помпи в автоцистерни и след това транспортирани. Тази част от операцията, може да се каже, че беше по-близка до познатите ни условия, затова и по-малко рискова.
 
- Като специалист по транспорт и съхранение на нефтопродукти какво трябва да се случи с този товар оттук нататък?
 
  - Разтовареният продукт е транспортиран с автоцистерни до “Лукойл Нефтохим”, където практически могат да бъдат осигурени най-подходящите и безопасни условия за съхранение или последваща преработка.
 
- Какви са поуките от трагедията в Хитрино?
- Когато се работи с опасни продукти, по никакъв начин и за секунда не трябва да се подценява темата за безопасност и охрана на труда.
 
- Кога изпитахте притеснение и страх от това, което може да се случи?
 
- Нормално е човек да се чувства най-малко различно, да се чувства подтиснат и притеснен, попадайки на място на катастрофа с такива мащаби. Първите стъпки бяха най-трудни - това, което човек вижда с очите си, трудно се сравнява с друго, а когато знаеш, че са загинали и пострадали хора, е още по-страшно.
 
- Какво казахте на близките си преди да заминете и след това?
 
  - Опитвах се да им спестя информация за реалността, доколкото мога. Пожелавам си да не се случва никога повече това, което видях в Хитрино.

 

 
Тагове : Хитрино ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha