Вторник, 4 Февруари 2025

Съветници питат за отчисления на Община Русе по Закона за управление на отпадъците

Съветници питат за отчисления на Община Русе по Закона за управление на отпадъците
Публикация   19 Дек, 2016   /     akcent.bg   /     975

  В мотивите Ви за вдигане на местния данък върху недвижимите имоти се съдържа обезпокоителна информация във връзка с балансирането на бюджета на Община Русе, като се сочи, че един от съществените разходи всяка година е отчислението, което Общината е задължена да прави по Закона за управление на отпадъците.

Това посочват в свое питане общинските съветници Пенчо Милков (БСП) и Галин Григоров от „ПАТРИОТИТЕ ВМРО, ГЛАС НАРОДЕН“.

   Патриотите в Русенския общински съвет вече оповестиха своя позиция във връзка с предложението за увеличение на ставката на данък сгради.

  Григоров и Милков посочват, че се правят опити от Общината да се осигурят приходи в бюджета, като това става за сметка на вдигане таксите за детските градини и яслите и местния данък върху недвижимите имоти, като се приема, че тези отчисления ще съществуват и следващите три години.

   Съветниците са категорични, че не са съгласни Община Русе да продължава да заплаща отчисления, при положение, че са предвидени законови възможности да бъдат съществено редуцирани или дори премахнати отчисленията.

Текст на питането:

                    ЧРЕЗ  ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА  ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – РУСЕ

       ДО КМЕТА НА ОБЩИНА РУСЕ  Г-Н ПЛАМЕН СТОИЛОВ

                                    П И Т А Н Е

 ОТ ПЕНЧО МИЛКОВ, ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИК и ГАЛИН ГРИГОРОВ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИК

относно: предприетите мерки по чл. 64, ал. 4 ЗУО от Община Русе за намаление на отчисленията по чл. 61 и 64 ЗУО

    УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОИЛОВ,

  В мотивите Ви за вдигане на местния данък върху недвижимите имоти се съдържа обезпокоителна информация във връзка с балансирането на бюджета на Община Русе, като се сочи, че един от съществените разходи всяка година е отчислението, което Общината е задължена да прави по чл. 61 и 64 ЗУО. Изнасяте данни, че за 2016 г. сумата е 2 567 500 лева и очаквате за 2017 – 3 282 500 лв., за 2018 – 4 192 500 лв., за 2019 -  5 297 500 лв. Правят се опити от Общината да се осигурят приходи в бюджета, като това става за сметка на вдигане таксите за детските градини и яслите и местния данък върху недвижимите имоти, като се приема, че тези отчисления ще съществуват и следващите три години.

  Ние не сме съгласни с това Община Русе да продължава да заплаща отчисления, при положение, че са предвидени законови възможности да бъдат съществено редуцирани или дори премахнати отчисленията.

  Отчисленията са предвидени като мярка, за да бъдат принудени общините да предприемат определени мерки. По тази причина, в чл. 64, ал. 5 ЗУО е предвидена възможност за две намаления, всяко по 50%, които могат да доведат до пълно отпадане на задължението за внасяне на отчисления.

  Община Русе попада в едно РСУО заедно с общините Ветово, Иваново, Сливо поле и Тутракан.

  Приета е Наредба № 7/19.12.2013 г. за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани  при депониране на отпадъци /ДВ, бр. 111/27.12.2013 г./.

  В чл. 31, ал. 1 ЗУО законодателят е посочил целите, които да бъдат изпълнени във всеки от регионите по чл. 49, ал. 9 ЗУО, а в § 15 ПЗР ЗУО са регламентирани и преходните срокове за това.

  Съгласно Постановление № 209/20.08.2009 г. за осигуряване на финансиране за изграждането на регионални системи за управление на битовите отпадъци, на регионалните съоръжения за предварително третиране на битовите отпадъци и за закриването на общински депа за битови отпадъци /ДВ, бр. 68/25.08.2009 г./ Русе попада в Приложение № 2 към чл. 5, ал. 2 сред регионите съгласно Националната програма за управление на дейностите по отпадъците, в които следва да се изградят съоръжения за предварително третиране в рамките на регионалните системи за управление на отпадъците. С посоченото ПМС са определени средства за това.

  Желаем да получим отговор, както устно така и писмено, на предстоящата сесия на Общински съвет – Русе.

  С оглед на изложеното, молим Ви да ни дадете отговори на следните въпроси:

  1. Предприела ли е Община Русе самостоятелно или като част от РСУО мерки и какви за изпълнение на поставените от закона цели?
  2. Общото събрание на РСУО взело ли е решение за разпределение на задълженията между отделните общини? Ако е взело, какви задължения следва всяка община да изпълни? Изпълнила ли е Община Русе своите задължения?
  3. Постигнати ли са етапни цели, посочени в ЗУО? Ако да – кои, ако не – защо?
  4. Какви точно мерки следва да се предприемат, за да влязат в сила облекченията по чл. 64, ал. 5 ЗУО за Община Русе, кои от тях са изпълнени, кои – планирани?
  5. Какви средства са необходими, за да се изпълнят напълно изискванията по чл. 64, ал. 5 ЗУО, каква част от тях са осигурени и от къде?
  6. Как Община Русе е планирала във времето дейности и средства за постигане на поставените от ЗУО цели и редуциране на отчисленията?


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още