Вторник, 4 Февруари 2025

2511 пенсионери се заселили у нас, половината - наши гурбетчии

2511 пенсионери се заселили у нас, половината - наши гурбетчии
Публикация   13 Дек, 2016   /     akcent.bg   /     186

Българи, минали 65 г., се връщат със сигурен доход от чужбина

  2511 пенсионери са се заселили в България през миналата година, показват данни на Националния статистически институт. Това са хора над 65 -годишна възраст, които са променили постоянния си адрес от чужбина в България.

  Почти половината от заселниците от третата възраст, или 1244-ма души, са наши гурбетчии, трупали години опит зад граница. "Обикновено това са хора, които да работили в чужбина, докато навършат нужните години за пенсия в съответната страна", обясни пенсионният консултант Мартин Николов.

  За да получат пари за старини в страни членки на ЕС, нашенците трябва да са натрупали няколко години стаж в чужбина и да са навършили минималната пенсионна възраст за съответната държава, пише "Монитор".

  В повечето страни в Западна Европа трудовият живот продължава до 65 г. Данни на Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че през миналата години пенсионерите, които получават пари за старини от чужбина на база на международни споразумения, са 19 809.

  Сред тях има както българи, натрупали осигурителен стаж зад граница, така и чужденци, поискали пенсиите им да се превеждат у нас. Най-многобройни са парите за старини от Гърция – 3629, следвани от Германия с 3024 и Русия с над 2700.

  Статистиката показва, че през миналата година още 1267 пенсионери от Западна Европа са се преселили у нас. Освен евтиният живот липсата на данък върху пенсията привлича все повече европейци в България.

  „В Италия всички доходи се облагат с между 25% и 35 %, а тук няма такова нещо. Освен това тук с пенсия от 1500 евро можеш да живееш чудесно, докато в родината ни е трудно“, обясни Клаудио Чифи - президентът на италианско-българска фондация, която подпомага настаняването на чужденците у нас.

  По думите му в последните 2 г. около 600 италиански пенсионери са емигрирали у нас. Южняците от третата възраст, избрали да изживеят старините си в България, най-често избират големи градове като София, Пловдив и Варна. Повечето живеят под наем, като част от тях могат да наемат жилище, още преди да са пристигнали у нас.

  И докато някои европейски пенсионери намират спасение в родината ни, то други 2067 българи над 65 г. са решили да емигрират въпреки напредналата си възраст.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още