Сряда, 5 Февруари 2025

Гражданска инициатива предлага 350 000 лева от местния бюджет за безплатен транспорт

Публикация   16 Ноемв, 2016   /     членове на ГИК на МИГ   /     239

        На пресконференция  днес Граждански инициативен комите ГИК представи информация относно инициираната  подписка за осигуряване на възможност за безплатен транспорт на учениците до 12 клас в община Русе чрез промяна на наредба №14 на Общинския съвет Русе.

       Целта на гражданската инициатива е да направи образователната система в община Русе по-достъпна за всички учащи до 12 клас, включително. С подписка граждански инициативен комитет дава предложение за решение на един от актуалните за Русе проблеми чрез осигуряване на безплатен транспорт за учениците до 18 годишна възраст в община Русе.

       Русенци, подкрепили гражданската инициатива са 2315 души, разпределени документално в подписката в 136 страници. Подадени към ГРАО в електронен вид са 1932 бр. подписа, от които 667бр. след проверката са определени от компетентните органи като коректни. Някои от гражданите, подписали се в бланките на подписката, поради притеснения свързани със защитата на личните им данни не са попълнили графата в бланките за ЕГН, или са написали непълни ЕГН – та, или вместо тях са посочили телефонен номер за връзка. На това основание ГРАО обявява част от подписите за некоректни. Но това не прави подписката нелегитимна, за да е легитимна една гражданска подписка са необходими 60 подписа.

       Предстои разглеждането на предложението на Инициативния граждански комитет на сесия на Общински съвет на Община Русе. Председателят на Общинския съвет предлага решение „да не се приема“ предложението за безплатен транспорт на учениците до 18 г. в Русе, заблуждава общинските съветници, като представя манипулативно категорично неверни данни и като резултат от невярна статистическа база представя като необходима за покриване на разходите сумата от 4,7 милн. В становището на общинската администрация до Общинския съвет е изчислена два пъти по-малка сума: 2,4 млн. разход за предложението.

      Сега действащата наредба №14 на Общинския съвет, дава правото на учениците до 16 г (12 500бр.) да ползват 50% дотация, но от това си право за пътуване се възползват едва 7 % или това са 950 ученика с карти средно-месечно, като в сравнение с миналата година учениците, ползвали карти са намалели с 226 броя.

     Според статистическите данни: от 1-4 клас се обучават 5023 ученика, от 5-8 клас 5008 ученика, а от 9-12 клас 6033 ученика. Практиката показва, че учениците от 1 до 4 клас рядко ползват карти.  Реално активни са учениците от 5 до 12 клас. В същото време учениците, чиито родители са с възможности да им осигуряват транспорт ще продължат да не ползват услугите на обществения транспорт. Проучванията показват, че тези параметри ще се запазят и няма основание да се прогнозира съществено увеличение на броя на учениците, ползващи карти за транспорт.

      Според становището на експертите на гражданската инициатива, в настоящия бюджет на Община Русе е заложена сумата от 730 хил. лв за транспорт на различни социални групи, от които 245 хил. са за пенсионерите, 134 хил. - за дотации на картите за учащи до  16 години (12 500 бр.), останалите 352 хил. не е ясно как се разходват. Те са обявени като „разходи за транспорт на децата до 7 г“ и за ученици, чиито училища са закрити, съгласно закона. Това означава, че само 135 хил. лв. се предоставят за дотации на картите на учащите до 16г.

            Като се направи преизчисление: 1/с допълване на бройката на учениците, ползващи транспорт на възраст до 18 г. (т.е. за възрастовата група 17-18г.) и 2/ с допълнително увеличение с 20 %, поради причината, че се предлага да се дотира 100 % стойността на картите експертите изчисляват, че необходимата сума с която трябва да се увеличи бюджета на община Русе за транспорт на учащи за 2017г. е на стойност 350 хил. лв.

      Тази сума е твърде далеч от „прогнозираните“ суми от Председателя на Общински съвет 4,7 млн. лева и кметът на община Русе, който е прогнозирал необходими разходи на стойност 2,4 млн. Управляващите се опитват да компрометират гражданската инициатива за безплатен транспорт за учащите се в Русе с различни манипулативни и неверни твърдения: че е подписката „не е легитимна“, че необходимата сума е „твърде голяма“, за да се внушава на гражданите, че исканията са нереалистични и нецелесъобразни, респ. невъзможни.

     Исканията в гражданската подписка за безплатен транспорт на учениците в Русе, които са в интерес на стотици ученици, техните семейства и домакинства, и граждани на Общината има предложение да не се предприеме.

     Общинският съвет е орган на местното самоуправление и е избран от гражданите да решава техните проблеми, ако той не осъществява своите правомощия и отговорности, гражданите могат да прекратят  неговите правомощия чрез местен референдум. На скоро приключилите президентски избори, с категоричността на вота си, гражданите в България и в Русе, ясно показаха необходимостта от промяна на статуквото. Промяната започна.          

      На пресконференцията Инициативния комитет на гражданската инициатива декларира готовност да защитава и отстоява интересите на русенци, в името на по-справедливо и солидарно общество, за днешния и бъдещ ден на децата и гражданите на Русе.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още