- Г-н Павлов, защо Радев събра по-голяма подкрепа от БСП, а Цачева по-малко от ГЕРБ?
- В повечето избори в България социологическите агенции, независимо от разпространените митове, че манипулират, са прогнозирали доста точно резултатите. Но сега за първи път след 2001 г., и отново на президентски избори, има голяма изненада. И този път може би е много по-голяма, тъй като разликата между Радев и Цачева е дори по-голяма, отколкото беше тогава между Георги Първанов и Петър Стоянов. По-същественото е, че до последния момент всички агенции даваха преднина от поне 4 пункта за Цачева. И изведнъж тази преднина беше стопена. Това наистина е много сериозно обръщане на резултата и то само за няколко дни.
- Как си обяснявате това внезапно обръщане на резултата?
- За първи път от много време анкетираните не са давали съвсем искрени отговори или са криели своите пристрастия, или съзнателно са заблуждавали за кого и дали ще гласуват.
- Двамата претенденти за президентския пост заедно за първи път имат под 50% от гласовете, а досега са били около 70-80%. Защо се получи така?
- Най-ниският сбор на първите двама беше на предишните президентски избори през 2011 г. Тогава първият и вторият събраха заедно близо 70%. Този път е около 50%. Това означава, че половината от гласувалите не са намерили своя кандидат между фаворитите на двете най-големи партии. Имаме силно разпиляване на вота, което показва сериозно разочарование от политическата класа, не само от управляващите. Цачева не достига до потенциала на ГЕРБ, който е някъде около 1 милион и 100 хиляди гласа. Тя има под 900 хиляди гласа. В същото време при потенциал от 750 000 гласа на БСП, Радев получава резултат някъде около 950 000.
- Какво е вашето обяснение за тези резултати?
- Не може да се каже просто, че ГЕРБ е имал лош кандидат, защото и кандидатът на БСП не е особено харизматичен, не е особено познат. По-скоро тук се получава очевидно групиране на недоволните от управлението на ГЕРБ. Те решиха да се възползват от недообмисленото обещание на премиера да подаде оставка, ако кандидатът на ГЕРБ не спечели първия тур. Много недоволни решиха да увеличат тази вероятност, гласувайки за Румен Радев.
- Точно тук сега е тънкият момент. Божидар Димитров заяви в пряк текст, че много от ГЕРБ не са гласували заради Цецка Цачева, тъй като не са припознали кандидатурата й, а не заради управлението на ГЕРБ. Как да ги разграничим тези неща?
- Аз точно така казвам. Цачева не достига резултата на ГЕРБ, тъй като за много от симпатизантите на партията, тя не е достатъчно убедителен избор. Те биха чакали на втори тур. Тогава няма как, ще гласуват за нея, ама не можем да ги убедим да излязат да гласуват на първи тур за нея. Това обяснява до известна степен разминаването при Цачева в посока надолу. А при БСП плюсът над партийния вот се дължи не на това че кандидатът е особено харизматичен, а на това, че се явява отрицание на досегашното управление. Това са две различни обяснения. Цачева би била много добър президент, според мен, но трудно избираем. Докато при Радев не става дори въпрос за това какъв президент би бил. При Радев става въпроса за това- дай да се обединим срещу управляващите. Той очерта полюса, който да привлече политическият негативен, протестен вот. Защото другият протестен вот отива при Веселин Марешки.
- Какво да очакваме от Каракачанов, Марешки и Трайков за втори тур. Към кого ще насочат своите привърженици?
- Ами за втори тур, ако говорим, никой от ръководството на партиите не може да осигури 100% как ще гласуват на втори тур.
- Радан Кънев обяви официално, че ДСБ няма да подкрепи на втори тур нито Цачева, нито Радев?
- През 2011 г , когато Петър Стоянов загуби, ДСБ не го подкрепи нито на първи, нито на втори тур. Така беше. В случая те имат кандидат от партия член на ЕНП, на която е член и ДСБ и не го подкрепят. Аз не знам как те ще обясняват своето поведение на следващия конгрес на ЕНП. Подобно поведение общо взето е непознато в нормалните европейски държави.
- Да се върнем към твоя хубав израз за "мечешката прегръдка" на ДПС. Кого ще прегърне на втори тур ДПС?
- Подкрепата на ДПС, ако е дадена официално, всъщност ще бъде целувката на смъртта. Но ние не знаем дали това ще стане. Възможни са различни сценарии. Възможно е ДПС да подкрепят официално кандидата Х. Възможно е ДПС да не подкрепят официално никого, но да дадат команда по структурите си за подкрепа на един от двамата финалисти. И това няма да се разбере преди втория тур, но ще се разбере след това. Друг възможен сценарий е, ако ДПС обявят подкрепа за кандидата Х, което моментално ще предизвика и националистите, и много други, дори без да бъдат призовавани от партийното си ръководство, да гласуват за кандидата У. И това би осигурило подкрепата на кандидата У. Има и трети сценарий, по-елегантен. ДПС не призовава нищо, но се появяват слухове, тиражирани от медиите ,че ДПС смята да подкрепи , без да го афишира, канидадта Х. тогава по същия начин, без те да са го направили официално, отново това ще предизвика мобилизация на националисти, реформатори и т.н. да подкрепят кандидата У.
- Референдумът успешен ли е и за кого?
- Зависи какво разбираме под "успешен". Референдумът минава границите за валиден - 20%
и то с много. Но не може да мине границата за задължителност. така че Народното събрание трябва да разгледа тези 3 въпроса и да се произнесе по тях. За мен лично това е най-добрият изход, защото някой от тези въпроси е хубаво да бъдат разгледани в парламента, но без да бъдат принуждавани депутатите просто да подпечатат едно вече готово решение. Не знам колко точно ще се окажат гласувалите за референдум. По данните на колегите, те ще бъдат вероятно някъде между 3,2 млн. и 3,4 млн. гласа. Да вземем средното, 3,3 млн. са за референдума. Да приемем, че 2/3 от тях са дали вота си в подкрепа на задължителното гласуване. Е, какво е мнението на останалите 3,8 млн. избиратели? Очевидно една част от тях са гласували против, а друга са изразили още по- силно волята си, че са против задължителното гласуване , като не са отишли да гласуват. може ли 2,2 млн. български избиратели да наложат волята си на 3,8 млн. На мен лично това ми се струва абсурдно. Мисля, че резултатите точно от този въпрос на референдума показват съвършено ясно какво недоносче е задължението за задължителното гласуване.
- Доган демонстративно показал, че не гласува за референдума, а Борисов го направи. Това какви знаци са?
- ДПС и при пропорционална, и при мажоритарна система, ще има 35-40 депутати. Но докато при пропорционална система, в половината от случаите те могат да играят ролята на балансьор, при мажоритарна система почти няма да имат такива случаи. Там 190-200 депутатски места ще бъдат разпределени между двете водещи партии. На следващите избори очевидно това ще бъдат ГЕРБ и БСП. Както и да са разпределени тези депутати, мажоритарната система дава много силен бонус на водещата партия, която ще има абсолютно мнозинство. Ще изчезнат всички средни партии. Малките партии няма нищо лошо да ги няма в парламента, защото виждаме ,че това са търговци на гласове.
- Партията "не харесвам никого" май че влиза в парламента. Какъв знак е това?
- Това е знак, че анализът, който направихме с някои колеги, че "не подкрепям никого" няма да надхвърли 5-6%, е бил правилен. На последните парламентарни, като и на последните президентски избори, недействителните бюлетини бяха около 6-6,5%. Ясно беше, че едва ли повече хора ще посегнат към тази опция. И дори всичките, които са гласували тогава с недействителна бюлетина, сега да не зачертаят квадратчето "не подкрепям никого", нямаше как тези гласове да бъдат повече от 7 %. Нашата прогноза беше на 5-6%. Не на база заявления, те сочеха към 10 %. това беше декларативен вот.
- Каква е прогнозата за втория тур?
- Мога да добавя към прогнозата за втори тур, че тези сценарии все пак не отчитат най-важния фактор, който ще повлияе на кампанията през следващата седмица- това ще бъде поведението на Бойко Борисов. Дали той ще изпълни обещанието си да даде оставка, как би се възприел един такъв ход или пък опит да се измъкне от него.
Тези фактори биха повлияли много повече, от аритметичното добавяне на гласове от останалите кандидати. Това ще има много по-силно психологическо въздействие. Иначе досега на всички преки избори в България от 1992 г. насам, водачът на първи тур печели и балотажа.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай