Промени в Закона за лекарствата, внесени за обществено обсъждане, ще доведат до увеличение на цените на медикаментите с до 20%, предупредиха фармацевт.
Проблеми има в почти всеки от новите текстове в нормативната уредба и е необходимо преди внасянето им в Министерския съвет те да бъдат изчистени. Това обяснява управителят на Асоциацията на собствениците на аптеки у нас Николай Костов. Преди приемане на Наредбата е редно по региони браншовите структури да се съберат и да направят своите конкретни предложения, смята един от собствениците на аптеки в Русе Бедрос Пехливянян. Според него администрирането на продажбата на лекарства под каквато и да е форма е силов начин на въздействие, който противоречи на пазарните принципи. Изготвянето на Национална аптечна карта е резонно, друг е въпросът как ще бъде реализирана. Наредбата трябва да гарантира интересите както големите търговци, на аптеките, така също и на пациентите- клинети.
Промените в ценообразуването се очакват заради изискването да се прекратят отстъпките, които сега получават дрогериите от дистрибуторите на лекарства. По думите на Костов така аптеките ще купуват по-скъпо медикаменти и крайните цени за потребителите няма да се запазят на сегашните си нива.
Идеята е неконкурентоспособните аптеки в по-малките населени места, които не получават отстъпки заради по-слабите си обороти, да бъдат спасени чрез изравняване на цените на останалите аптеки с техните. Това обаче вероятно ще доведе до увеличения на лекарствата повсеместно.
Зам. здравният министър д-р Бойко Пенков побърза да успокои собствениците на аптеки с твърдението, че опасенията им са неоснователни. Аргументите му обаче не бяха задоволителни и пряко свързани с въпросния текст, предвиден в закона.
Част от недомислията засягат регламента за нощен труд в дрогериите, работата с дистрибутори и т.н.., категорични са фармацевти.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай