Министър-председателят Бойко Борисов обсъди с канадския си колега Джъстин Трюдо въпроса с отпадането на визите за български граждани в телефонен разговор, продължил близо час. Разговорът беше поискан от канадския премиер. На него присъства и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
Премиерът Трюдо запозна българския си колега с усилията и огромния по обем работа на канадското правителство за отпадане на изискването за визи за български граждани. Трюдо пое ангажимент от 1 май 2017 г. до Канада без визи да могат да пътуват българските граждани, които вече са посещавали страната, притежателите на визи за САЩ, както и представителите на бизнеса. Канадското правителство ще положи усилия до края на 2017 г. без визи до страната да пътуват и всички останали български граждани. Само в случай на забавяне поради технически причини заради огромния обем административна работа и пренастройка на системите, тази дата може да бъде удължена до 1 май 2018 г., но не по-късно.
Джъстин Трюдо посочи, че това е възможно да стане след многократните проверки и направените констатации по подготовката на България и големия прогрес в отношенията между двете страни. Решението на канадското правителство е ключово, тъй като се приема за стъпка към отпадането на визите за българските граждани за САЩ.
Техническата подготовка на двустранните договорености двамата премиери възложиха на своите министри на вътрешните и на външните работи.
Борисов и Трюдо се договориха за размяна на визити в рамките на 2017 г. Това ще бъдат първите посещения на ниво министър-председател между двете страни.
„Съобщихме на българското правителство, че ще осигурим 108 милиона евро за охраната на границите, ще изпратим 130 допълнителни граничари. Трябва да направим така, че България да разполага със 150 допълнителни превозни средства за охрана на границата”, коментира само преди дни президентът на Европейската комисия Жан Клод Юнкер.
Той заяви, че споразумението на ЕС с Турция за миграцията работи, а броят на имигрантите, достигащи Гърция, е спаднал значително.
По думи му е необходимо инвестиционният план за Африка да се задвижи възможно най-скоро, за да има въздействие върху причините за миграцията.
Юнкер настоя Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада - CETA, да влезе в сила след няколко месеца.
България по-рано обвърза ратификацията на споразумението от Народното събрание с отпадането на канадските визи за български граждани.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай