Управление на риска на от прекомерна популация на насекоми в рамките на трансграничния регион България и Румъния ще се извършва по Програма Интерег. Водещ партньор в него е Асоциацията на Дунавските общини „Дунав“ в партньорство с Фондация „Жива природа“- Румъния. Стойността му е 1 347 194 евро, като страната ни участва със 175 135 евро.
Още в началото на презентацията на основните цели и целеви групи представители на медиите задаваха въпроси, натрупани във времето и останали все още нерешени. Директорът на АДО Мария Цанкова се намеси, за да продължи срещата по предварителния сценарий.
Кметовете на Тутракан и на Силистра също се наложи да обясняват важността и необходимостта от проекта.
Съгласуването на едновременни и своевременни действия от двете страни на Дунава ще бъдат в основата на целите, които са поставени.
Ще се работи по предлагане на нормативни и законови промени, ограничаване на популацията на насекомите, както и ще се черпи челен европейски опит от места, където този въпрос касае повече от 2 държави.
Експерт изрази становище, че е необходимо повече контрол от страна на РЗИ на водоемите, но вече 14 години липсват кадри, които да вършат това.
В крайна сметка се очаква да се стигне до съвместно институционално партньорство за управление на популацията на насекоми, както и обща стратегия и контрол.
Ще бъдат проведени 14 кръгли маси и заключителна конференция. Очаква се всичко това да доведе до цялостно икономическо развитие на трансграничния регион.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай