Над 200 млн. лв. данъци и осигуровки, от които 162 млн. лв. акциз, са внесли в хазната през 2015 г. големите компании за алкохол, съобщиха от Агенция “Митници”. Също за миналата година т. нар. “малки винпроми”, в които влизат и селските казани за ракия, са се “отчели” със 700 хил. лв.
Огромната ножица е факт, въпреки че според данни на агенцията при реколта от около 400 хил. тона грозде за година 1/2 отива за преработка към големите дружества, а останалата - към регистрираните казани.
“От началото на тази година имаме 356 случая на разкрит нелегален алкохол”, съобщи говорителят на агенцията Вяра Генова. До момента 25 тона алкохол е открит в малки частни обекти и има съставени актове”, уточни Генова.
При проверките на селски казани за ракия, митничарите най-често установявали непълно водене на документи или отсъствие на такива, което не позволявало да се установи произходът на суровината, от която се вари ракията. Това на свой ред затруднявало и контрола над количествата, които са произведени в тях, както и тяхното предназначение - за лични нужди или за търговия.
Преди две седмици парламентът одобри на първо четене промени в закона за акцизите, които върнаха на селските ракиени казани правото да варят целогодишно. Кметовете бяха упълномощени да контролират казаните и да събират приходите от акцизи.
Между двете четения, депутатите трябва да решат окончателно каква вместимост да имат казаните - 500 или 1000 литра, както и какъв да бъде контролът над количеството и качеството на продукцията им.
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова предлага всички производители, вносители и продавачи на казани да се вписват в публичен регистър, воден от икономическото министерство. “Така ще е ясно кой купува, за да произвежда и да продава”, смята тя.
Спорен остава въпроса с изискването за контрол чрез нивомери над количествата и градусите. Още няма яснота дали те ще се отнасят и за селските казани за ракия, или само за по-големите винпроми.
Предлагали ракия от гараж за 10-12 лв.
Псевдодомашна ракия, рекламирана като специална и продавана срещу 10-12 лева за 0,7 литра, засичали все по-често митничарите при проверките.
“Купувачът плаща като за скъпа маркова ракия, а получава неясна течност, която много често е произведена в гаражи или мазета”, споделят митничари.
При проби на конфискувана от тях “маркова ракия” се установявало, че тя или е изварявана от неясно какви суровини, или директно от спирт с аромати. Освен че се ощетява хазната, този алкохол е опасен за здравето на хората.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай