Сряда, 5 Февруари 2025

Членове на Младежи ГЕРБ - Русе ще участват в преход до „Райското пръскало“ по повод 25 години от създаването на Национален парк `Централен Б

Членове на Младежи ГЕРБ - Русе ще участват в преход до „Райското пръскало“ по повод 25 години от създаването на Национален парк `Централен Б
Публикация   23 Септ, 2016   /     akcent.bg   /     835

      8 членове от областната структура на Младежи ГЕРБ – Русе ще участват в юбилейната програма по повод 25 години от създаването на Национален парк „Централен Балкан“.

    Младежите ще се включат в туристическото изкачване до „Райското пръскало“ на 2 октомври, което ще продължи близо 5 часа в едната посока.

     Събитието ще се проведе в 2 последователни дни – 1 и 2 октомври 2016 година. Предвидени са още празничен концерт в „Бяла река“, горски театър, дискусии и изложение на местни продукти – мляко, сирене и др.

    Паркът е обособен през 1991 г. на площ от над 72 000 хектара, за да съхрани уникалната природа на Средна Стара планина.

     Разположена в централните части на Балкана, територията обхваща столетни гори, скалисти върхове, билни пасища, водопади и ждрела. Разнообразният релеф осигурява местообитания на редки и застрашени видове и екосистеми с изключително биологично разнообразие и световно значение за науката и културата. Наличието на девет строги резервата – „Боатин”, „Царичина”, „Козя стена”, „Стенето”, „Стара река”, „Джендема”, „Северен Джендем”, „Пеещи скали” и „Соколна”, потвърждава високата природозащитна значимост на парка.

   Горите са гордостта на националния парк. Те заемат 61% от него, а голяма част от тях са строго защитени с включването им в резервати. В парка са представени изцяло или частично шест растителни пояса.

   В „Централен Балкан” досега са установени 2366 вида и подвида безгръбначни животни, но учените считат, че това е само една пета от реалната численост.

   В големия свят на малките създания са бръмбарът еленов рогач, алпийският сечко, бръмбар гъсеничар, бегач карабус, балканският ендемит голям виолетов бегач и жестокият гъсеничар.

   Общият брой на видовете птици е 220, като 123 от тях се срещат през размножителния период. 43 са с природозащитен статус. Два са включени в Световната червена книга, 35 фигурират в Европейския червен списък, 14 от видовете са включени в Червената книга на България, а 112 са защитени съгласно Закона за биологичното разнообразие. Паркът е от международно значение за опазването на ловния сокол, царския орел и ливадния дърдавец. Приоритетни са птиците, свързани със старите гори, субалпийските и алпийските пасища – царски орел, ливаден дърдавец, белогуш дрозд и други.

   Паркът е една от най-важните в света защитени територии за полубеловратата мухоловка, южния белогръб кълвач, както и място със световна значимост за птиците от алпийския биом – пъстрогуша завирушка, скалолазка и жълтоклюна гарга.

   Гнездят и птици с международно значими популации като малкият орел, белоопашатият мишелов, сивият кълвач.

   Впечатляващи са дневните грабливи птици – скален орел, орел змияр, голям ястреб, малък креслив орел, сокол орко, сокол скитник, керкенез. Не им отстъпват и нощните ловци – совите. От най-голямата у нас – бухалът, рядък в Европа вид, до най-малката и най-рядко срещаната – врабчовата кукумявка, чиято популация е застрашена в национален мащаб.

   Бозайниците в „Централен Балкан” формират три основни групи – прилепи, дребни бозайници и едри бозайници.

   Заради благоприятното си географско разположение, релеф и климат паркът е обитаван от 18 вида прилепи – 60% от установените в България. Осем вида са световно застрашени. Сред тях са голям подковонос, малък подковонос, голям нощник, нощник на Бехщайн, широкоух прилеп и дългокрил прилеп.

   Важно място сред дребните бозайници заема европейският лалугер. „Централен Балкан” е убежище и за пъстрия пор, видрата и дивата котка.

   Изключително ценната балканска дива коза е обитател на недостъпните скални комплекси в парка. Популацията на благородния елен е с европейска значимост, а на сърната – от национално значение за опазването на вида.

   Преследван от хората, убежище в парка намира вълкът. Безспорен владетел на дивите простори е кафявата мечка, която е емблема на Националния парк.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още