Сряда, 5 Февруари 2025

9 oт 10 нашенци се кахърят за бедността си

9 oт 10 нашенци се кахърят за бедността си
Публикация   16 Септ, 2016   /      от akcent.bg   /     349

Снимка: Pixabay

   77,1% от българите смятат, че икономическото неравенство е проблем за България и трябва да се полагат усилия за преодоляването му. Други 17,4% казват, че има такъв проблем, но не трябва да се правят специални усилия, а за 5,5% това не е проблем за България. Това показва проучването “Нагласи към данъчната система“ на  социологическата агенция „МаркетЛинкс“, изготвено за неправителствената природозащитна организация „За земята“.

   Ако се съберат двете групи, които смятат икономическото неравенство за проблем, това прави 94,5% от анкетираните.

   Според 50,6% от участниците в анкетата действащата данъчна система задълбочава проблема. 22,7% са отговорили, че системата не внася промени в разпределението на доходите. Други 5,9% твърдят, че тя намалява икономическото неравенство, а 20,7% не могат да преценят. 

   На въпрос „Кое от следните твърдения се доближава най-много до представата Ви за „данъчна справедливост“ 47,7% от запитаните отговарят: "Богатите плащат повече, а бедните по-малко", за 24,9% отговорът е: "Всички плащат по-малки или никакви данъци и в частния сектор остават повече пари". От запитаните 16,1% казват "Всички плащат високи данъци и качеството на публичните услуги е високо", а 11,3 на сто отговарят: "Бедните не плащат данъци".

   На въпрос "Кой от изброените източници, според Вас, носи най-много приходи в държавния бюджет" 42,1 на сто казват, че това е ДДС, 10,3% посочват плоския данък, 16% - акцизите, 5,7 – държавните заеми, 0,3% - друго, а над една четвърт на сто не могат да отговорят. Според социолозите от агенцията българската общественост не е достатъчно запозната със структурата на приходите в държавния бюджет.

   Преобладаващо е мнението, че управлението на постъпленията от данъците не е ефективно – според 76% от запитаните. Приблизително това е и делът на недоволните от качеството на получаваните публични услуги – 72%.

   Най-високо неодобрение е изразено от по-възрастните хора, хора със средни доходи и такива, живеещи в по-малки населени места.

   Жителите на столицата в значително по-голяма степен от своите съграждани в другите градове смятат, че качеството на предоставяните публични услуги съответства на заплащаните от тях данъци (респ. 25% в столицата подкрепят това мнение, срещу около 15% в другите градове).

   Любопитен резултат е, че гражданите с най-ниските и най-високите доходи смятат, че услугите, които ползват, значително надвишават стойността на данъците, които са внесли в бюджета.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha