600 пациенти на МБАЛ- Русе са се регистрирали с е с палец- автентификатор до момента, като няма информация за отказали да направят това пациенти. Това съобщи днес на пресконференция зам. министърът на здравеопазването Ваньо Шарков пред журналисти. Той подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева са на обиколка в страната. В болницата те видяха нагледно как работи системата.
В държавната болница са поставени в началото 3 устройства, като техният брой в момента е 21. Шарков заяви, че 9 заведения в страната са били пилотни, между които и частни болници, включително и в Русе. Не е необходимо и лекарите да се регистрират с палец- автентификатор, смята зам- здравния министър, като разчита на интелигентността на болните и на тяхната информираност при постъпване на лечение.
250 лечебни заведения в страната са заявили готовност да поставят автентификатори, като на 200 от тях са доставени, уточни Иванка Кръстева. Закупените от Касата са 850 устройства и са заявени още 200.
Направени са плакати, които ще бъдат разлепени в здравните заведения. Докато в европейските страни злоупотребите с финансови средства за здравеопазване е 4-5 на сто, то у нас те са 15 процента, каза Кръстева. Затова държавата трябва да внимава тези пари не да не бъдат харчени, а да бъдат харчени правилно.
От март догодина поетапно ще са факт електронните рецепти и до средата на 2017 г.- електронното досие, съобщи зам. здравния министър. Това ще доведе до минимизиране на порочната практика за финансиране на лекарите от фармацевтичните компании.
С въвеждането на електронното здравно осигуряване ще стане ясно, че отпусканите направления са достатъчно и че в момента все още се злоупотребява с тях.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай