"Здравият разум се бунтува"– тези думи на американския президент Рузвелт, лидерът на ДСБ Радан Кънев поставя като акцент на свой актуален политически анализ, публикуван в блога му „Записки на реформиста“
Според политика партийно-политическата “машина за избори” отново победи опитите за реформи, корупцията отново възтържествува при управлението на публичните пари, а на съдебната реформа беше сложен край, без дори да се направи опит за лечение на най-тежките язви на правосъдието.
Кънев е категоричен, че през първата половина на 2016г. окончателно се е изчерпал моделът на управление на страната, наложен през последните десетилетия.
Изчерпан е и моделът на правене на външна и европейска политика без национални цели. „Поне 15 години, България прави външна политика на принципа - безогледно послушание пред силните, срещу което те си затварят очите за корупцията вътре в страната, тупане по рамото от НАТО и ЕС, докато другата ръка пълни джобовете с руски пари“.
„Не стоят различно нещата и с публичния сектор. Трайната политика на модела е имитация на реформи, съчетана с партийно превземане на всички административни позиции и зависими от властта работни места. Провеждана непрестанно от 80-те години насам, тази политика доведе до разруха на администрацията и цялата публична сфера“.
“Моделът отхвърли личните заслуги, усилия, образование и труд като основно мерило за издигане в обществото. И това по особено болезнен начин се пренесе върху българското образование. Заслепени от преследване на делегирани бюджети и управление на обществени поръчки, ръководителите в образованието - от директорите на училища до висшите кадри на министерството, забравиха целта на образованието - създаване на грамотни и професионално квалифицирани млади хора. Непрекъснато се свалят критериите за получаване на тройка и съответно - диплома, както в средното, така и във висшето образование”, допълва анализа си Кънев.
Той отчита, че „над две трети от българските граждани искат радикална съдебна реформа по румънски модел, а три четвърти от българските политици - независимо от кой елемент на “машината” произлизат - са обединени за да спрат такава промяна. Защото прочистената съдебна система може да прочисти останалите обществени институции. А именно прогнилите институции са хранителната среда на “елита”“, пише Кънев.
Той е категоричен, че в крайна сметка така се провалят шансовете за ускорено икономическо развитие. „Липсата на правила, неработещата администрация, затъващото образование и над всичко - политическата корупция, спират и външните, и вътрешните инвеститори. Казано просто - няма кой да поеме риск и да вложи пари и труд в нездрава среда. Съответно - няма кой да създаде нови работни места и да осигури конкуренция на пазара на труда, която да повиши доходите на работещите българи”, предупреждава реформаторът.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай