Сряда, 5 Февруари 2025

Средствата за наука в университетите ще се разпределят по нова формула

Средствата за наука в университетите ще се разпределят по нова формула
Публикация   04 Авг, 2016   /     Люба Йорданова   /     954

Критерий ще е средната оценка от постигнатите резултати за предходните три години

Министерството на образованието и науката (МОН) публикува за обществено обсъждане Наредба за реда, по който се разпределят и разходват средствата от държавния бюджет за научна или художествено-творческа дейност в университетите. Правилата не се различават съществено от предишните, които бяха приети в края на миналата година, но включват конкретна формула с различна тежест на критериите.
 

              Какво получават университетите за наука
   Според Закона за висшето образование част от държавното финансиране за висшите училища отива за научна или художествено-творческа дейност. Размерът й е минимум 10% от издръжката на обучението, която пък зависи от специалността, броя студенти и отскоро качеството на обучението и адекватността му с пазара на труда. Висшето училище пък разпределя тези пари след конкурс с научни проекти на преподаватели, докторанти и студенти.

  През годините неведнъж е имало проблеми с държавните средства за наука в университетите. Освен че са недостатъчни, те невинаги са били изплащани в пълния им размер. През февруари тази година в "Сега" писа, че от пет години финансовото министерство не превежда изцяло парите. През 2016 г. бюджетът за наука във висшите училища остава нисък - 8 млн. лв., при обща субсидия за висше образование от близо 400 млн. лв. Така например от общо 48 млн. лв. субсидия за Софийския университет за 2016 г. средствата за наука са под един милион лева. Образователното министерство се надява на увеличение на парите за наука през 2017 г. до 30 млн. лв. Крайното решение обаче зависи и от позицията на финансовия министър Владислав Горанов, пише изданието.
 

            Новата формула
   Наредбата на МОН, която, ако бъде приета, ще влезе в сила от началото на 2017 г., предвижда средствата за наука за висшите училища да се разпределят въз основа на средната оценка от постигнатите резултати от научната или художествено-творческата дейност за предходните три години. Критерий за тази оценка е броят на научните публикации, монографиите, цитатите на научни публикации, статиите в сборници от научни конференции и патентите, като най-голяма тежест имат монографиите и патентите. За висшите училища с художествено-творческа дейност показател ще е броят на прояви като спектакли, концерти и изложби, както и статии в сборници и монографии.

  До 31 март висшето училище ще трябва да предоставя на министъра на образованието и науката годишен отчет за предходната година, а до 31 юли - шестмесечен отчет за одобрените проекти. Изплащането на средствата ще става на части - 70% до 30 април и остатъка до 30 септември след приемане и одобряване на отчетите. Университетите ще са длъжни да отделят най-малко 30% от сумата за заплати по проектите за възнаграждение на докторантите и/или младите учени, които участват.

  "С предложения акт се цели да се улесни прозрачното, справедливо и ефективно разпределение и управление на публичните средства за научна или художествено-творческа дейност, осъществявана от държавните висши училища, и повишаване на стимулите за изследвания, като по този начин ще се засили конкуренцията между тях, което би повишило качеството на научните изследвания, в т.ч. и утвърждаването на институциите за висше образование като научни центрове", пише в доклада на образователния министър Меглена Кунева към наредбата.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha