Сряда, 5 Февруари 2025

Румен Петков: ПГ на АБВ имаше тежък, но изключително плодотворен и успешен политически сезон

Румен Петков: ПГ  на АБВ  имаше тежък, но изключително  плодотворен и успешен политически сезон
Публикация   28 Юли, 2016   /     akcent.bg   /     251

   Много труден, но успешен сезон е зад гърба ни и сме със самочувствието, че направихме много за демократичните принципи при провеждането на изборите. Това заяви по време на пресконференция зам .-председателят на ПП  АБВ  Румен Петков.  „Предотвратихме скъсяването на  кампанията на 20 дни. Предотвратихме възможността да се възпрепятства участието на инициативен комитет във всичките форми и разновидности. Опитът за редуциране на президентската кампания е опит да се създават предпоставки за неинформирано  участие на българските граждани в изборите,“ заяви той. По думите му АБВ  подкрепя принципно предложенията и за антитерористично  законодателство, но то трябва да бъде окончателно изработено след широк и професионален дебат.

  Думите на Петков допълни зам .-председателят и говорител на  ПГ  на АБВ  Мариана Тодорова. Според нея до голяма степен  успехът на Закона за съдебната власт се дължи на инициативата на АБВ  за създаване на Съвет по съдебната реформа.  „По Закона за съдебната реформа ние демонстрирахме открито как се провеждат и отстояват политики във важен сектор, независимо от това дали подкрепяме правителството или сме опонент. Ние  участвахме в изработването на закона, имахме своите предложения между четенията и проведохме множество срещи със съсловни организации. Това, което бихме призовали за следващия политически сезон, е да се преповтаря този подход, така както е приет Закона за съдебната власт“.

  Тодорова припомни и борбата на  ПГ  на АБВ  за отпадане на ограниченията за избирателите в новия Изборен кодекс. „Вчера от медиите разбрахме, че омбудсманът  ще сезира КС  за това, че са ограничени броят на секциите в чужбина и за това, че има критерии за дерегистрация  на гражданите, които не са участвали в два последователни избора. Ние бяхме  срещу тези ограничения  още от самото начало. Ние предлагахме да има един единствен универсален критерий за отваряне на секции – единственото условие беше да има 40 подписа. Може да видите, че позицията на АБВ  е била най-чиста и нямаше да се стигне до този казус на омбудсмана  и сезирането на КС “.

  В заключение Тодорова припомни и принципната позиция на АБВ  срещу някои от неработещите  предложения в текстовете на антикорупционното  законодателство. Тя бе категорична, че опитите партиите да се делят на „добри“ и „лоши“  на принципа дали подкрепят или не текстовете на този закон, са нелепи. „Имаме принципни несъгласия с някои от текстовете. Затова и ние не подкрепихме закона, но между първо и второ четене ще внесем няколко неща. Едно  от тях ще бъде директорите и заместник - директорите в антикорупционното  звено да не бъдат просто назначавани от силните на деня, а да се избират с високо мнозинство от поне 2/3 от народните представители. Искаме да сме сигурни още, че няма да има доноси  и анонимни сигнали и че гражданите няма да бъдат подложени на административен произвол чрез задължението, което проектът за антикорупционен  закон предвижда, да се доказва, че имуществото им не е незаконно“, посочи тя.

„Искам да отбележа още, че по антитерористичния  закон ние имаме своите забележки. Считаме, че законът има слабости. Трябва да се предвиди специализирано обучение на органите, които ще се ангажират с приложението на закона, трябва да се изчистят  съдебните процедури, да се редуцира подслушването и т.н. С оглед на това обаче, че ситуацията е много напрегната и  сложна и, че целият свят е подложен на терористични заплахи, ние считаме, че няма място  за популизъм  и политиканстване на дребно и затова ще подкрепим закона на първо четене“, посочи още Тодорова. Тя заяви, че ПГ  на АБВ  е внесла в НС  и предложение за реакция по  търговско споразумение между Канада, САЩ  и Европа. В него се изисква изслушване по темата на министър-председателя през октомври, както и страната ни да не одобрява  временното влизане в сила на споразумението между Канада  и Европа преди всички негови клаузи да бъдат разгледани подробно и ратифицирани официално от Европейския съюз.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha