Любомир Дацов, бивш зам. министър на финансите, член на фискалния съвет, който предстои да представи средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017- 2019 г., в ефира на БНТ:
Статистика на БНБ показва увеличение на ипотечните кредити през последните 4 месеца. Това означава ли, че икономиката се съживява и хората започват да купуват имоти, пита водещият Димитър Цонев?
По-скоро на годишна база има намаление. Изглежда така, защото е от началото на годината периода. Няма нещо, което да се е променила през последните месеци. Купуването на имоти в България е около 100 млн. годишно. От началото на годината статистиката показва, че са за 108 млн. лева, а до края на годината да стигнат до 200 млн. лева. Ако се сравняват с период, когато е било нула, растежът е значителен, каза още Дацов.
Ситуацията на несигурност влияе отрицателно на икономиката.
Конвергентна програма за 2016-2019 г. Два документа определят стратегически планирането на финансите- бюджетът, който е за вътрешно ползване в страната, а този е за ЕС, но по-пълен, информационно значим документ, обясни Дацов.
Финансовото министерство е подценило рисковете, които носи забавянето на световната икономика, е становището на Фискалния съвет. Той одобрява правителствената прогноза за Бюджет 2017, както и отиване към балансират бюджет през 2019 г. Проблемът е това дали ще се случи, защото ФС вижда проблем с намаляване на дефицита. Липсват структурни реформи и се прилага подход на номинални изменения. Има малка инфлация и затова има лек ръст на приходите по естествен път. Заради еврофондовете през 2015 г. капиталовите разходи са нараснали със 7,5 на сто от БВП. В момента няма такова усвояване.
За сметка на спестени капиталови разходи, и задържане на разходите ще се получи па-малък дефицит.
Има ли място за притеснение от влизане в дългова спирала, пита Цонев. Според ползваната методология в пет основни области оценяват бюджета на България като нискорисков. Но поради по-бързото нарастване на дълга имаме средно ниво на риск. Има проблем с темпа на нарастване, а не с нивото на дълга.
За следващата година емитираният дълг ще е малък, малко над един процент от БВП. За следващата година трябва да е малко над 800 млн. до милиард, предвид че БВП на българия вече е 90 млрд. лева.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай