Сряда, 5 Февруари 2025

10,5 заплати при пенсия на учител от 1 януари 2017 г.

10,5 заплати при пенсия на учител от 1 януари 2017 г.
Публикация   20 Юни, 2016   /     akcent.bg   /     201

Министерството ще подобри системата за квалификация на учителите

Всички ще работим за 10% увеличение на работните заплати на учителите от 1 януари 2017 г. От 1 август 2016 г. обезщетението при пенсиониране ще се увеличи на 10 работни заплати, от 1 януари 2017 г. - 10 заплати и половина, което е над определеното в закона. Одобрено е допълнително заплащане за класен по 30 лв. от 2017 г.

Това обяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева на събора “Мисия учител”. 12 000 учители от цялата страна пристигнаха за него в зала “Арена Армеец” в неделя. Според Кунева заплатите на 100 000 учители са структуроопределяща политика в държавния бюджет и спекулации на тази тема не може да се правят.

Мога да обещая, че министерството системно ще подобрява социалния статус на учителите, обърна се към тях Кунева. Министърът на финансите Владислав Горанов я уверил, че централен приоритет за следващия бюджет ще бъде образованието.

Водещите политики ще са МОН да поддържа средната учителска заплата над средната за страната

с колкото се може повече, каза още тя от сцената на препълнената зала. А минималната заплата на преподавателите ще се увеличава изпреварващо.

Министерството ще подобри системата за квалификация на учителите.

Отделно ще бъдат увеличени заплатите в детските градини предвид изоставането им от тези в училището.

Меглена Кунева обяви: “Въпросът за парите е централен. Не вярваме в реформите без пари

Разходите за образование са инвестиция. Едва ли има друга професия освен може би лекарската, която да е така свързана с бъдещето. Едва ли има друга професия с толкова основополагащо значение”, каза още Кунева.

 Тя обеща да се ускори електронизацията, за да се разтоварят учителите от административна работа и да имат повече време за учениците.

Заемаме се да възстановим тежестта на професионалното обучение,

защото няма бизнес в страната, който да не се нуждае от кадри, каза още министърката. МОН ще търси за това кметовете, общините и бизнеса. Ранното отпадане от училище също щяло да е приоритет.

“Правим събора, за да съберем цялата енергия на едно място, да покажем силата на българския учител, да бием звънеца, че учителите са гръбнакът на реформата”, обясни Кунева. И посочи 2 водещи цели - учителят да е в центъра на образователната система и системата да се отвори за нуждите на обществото.

 “Трябва да има диалог между учители и ученици, между училището и държавата. Това не са думи на политик, а на ваш колега - г-жа Таня Петрова, учител по български език и литература в столичното 119-о училище.”

Кунева цитира в началото на речта си интервюто в “24 часа” на младата преподавателка. Други учители пък бяха записали посланията си на клип.

Учениците едва ли ще запомнят какво сме им казали, но няма да забравят как сме ги накарали да се чувстват, каза пред колегите си учителят по философия от Враца Борислав Тодоров.

Първият от столетие учителски събор продължи близо 4 часа. “Искам да ви се радват, за ви обичат, да продължите. Благодаря!”, закри форума министър Кунева.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha