Петък, 1 Ноември 2024

Мира Радева: Калфин много добре сплотява левите гласове

Мира Радева: Калфин много добре сплотява левите гласове
Публикация   13 Май, 2016   /     Мила Гeшакова   /     737

Мажоритарни избори ще прелеят нова енергия в политиката

 

- Има ли криза във властта с изтеглянето на АБВ и неговия най-знаков кадър - социалния министър Ивайло Калфин, г-жо Радева?

- Според мен няма. Като че ли всичко е било ясно предварително. Съдя и по начина, по който се разделиха - много се обичат и едните, и другите, никой не е притеснен. Явно готвят Калфин за кандидат за президентския стол.

- Чий кандидат обаче - само на АБВ или на АБВ и БСП? Какви са шансовете му?

- Смятам, че по-добрият кандидат за президент на АБВ е Калфин. Още преди години изследване на моята агенция показваше, че той много добре сплотява левите гласове. Както традиционните на БСП, така и по-модерните млади гласове на левицата. Трудно ми е да си представя, че БСП ще намери по-подходящ кандидат от него. Първанов все пак е бил на този пост два мандата. Докато Калфин се е явявал на такива избори, постигна нелош резултат и изглежда най-логично той да е кандидатът на АБВ.

Социологическо проучване, което направих през февруари, показа много ясно, че личностният потенциал на ГЕРБ е много изхабен. Освен това

общото състояние на омраза между народ и политици

е много силно Всички държавни институции са лишени от доверие, включително и президентската, за което директна вина имат и управляващи, и онези, които се пишат в опозиция. Затова изборите за президент към момента за мен са с непредизвестен край.

- Кой ще е кандидатът на ГЕРБ?

- Хората, които мислят, че който и кандидат да изкара ГЕРБ, му е в кърпа вързана победата, много ми напомнят ситуацията през 2001 г., когато същото се мислеше за СДС. Освен това смятам, че тази игра на нерви да не се обявяват кандидати изглежда като игра зад гърба на избирателя. И на хората това определено не им харесва, защото това не е демократичен прийом.

- Какво ще е развитието на БСП след смяната на лидера му?

- Заявката на БСП за промяна е хубава. Само че и други идваха с подобна заявка. Станишев беше “модерният ляв”, а всъщност видяхме, че се оказа доста демодиран и за жалост вплетен в същите схеми на политическия алъш-вериш. Бих искала да видя някакво ново начало с Корнелия Нинова начело на тази партия. Но си задавам въпроса, когато един човек е оцелявал в годините при толкова партийни ръководства и е създал толкова трайни връзки на всички нива,

как ще взриви всичко отвътре и ще промени партия като

столетницата? Освен това не трябва да забравяме, че самата столетница има страшен инстинкт за самосъхранение и там основната част от хората във всичките тези 25 години от промяната се борят да оцелеят. Не да се развиват, а да оцелеят. И точно заради това младите хора се оттекоха към националистически, патриотични и всякакви други движения.

- В референдума на Слави Трифонов има въпрос за въвеждане на мажоритарен вот. Какво би донесла една такава промяна в изборната ни система?

- Аз съм много откровен привърженик на мажоритарната система в два тура. За нас въвеждането й е изключително важно в един много съществен аспект - личната отговорност на всеки един депутат. Защото в момента виждаме как те се крият един зад друг - зад лидера, зад ръководството, не поемат конкретни ангажименти към избирателите си. А човек, който отива да кандидатства от Плевен в Монтана или в Хасково, за да си скрие следите, е ярък пример за много ясни дефицити в пропорционалната система, по която избираме своите представители във властта. Ако искаме хората да повишат доверието си към тях, единственият начин е въвеждането на мажоритарна избирателна система. Партийните ръководства обаче се страхуват от такава възможност, защото, ако депутатите добият самочувствие, особено при вот на два тура, какъвто е реално кметският избор, може да загубят властта си над тях. А всъщност

силна партия се прави от силни личности, не от мижитурки

И тези личности може да прелеят доверие и нова енергия в политическите щабове.

- Изборни експерти контрират подобна опция с аргумента, че ще възроди двуполюсния модел. А и Великобритания, известна с мажоритарните си избори, също поглежда към отмяната им.

- Във Великобритания изборите са мажоритарни в един тур. Факт е, че политическият съвет там е концентриран в две партии. Но според мен всяка избирателна система има смисъл и е приложима към определени обществени условия. И след като в нашето общество

години наред политическата отговорност е

смачквана, притъпявана, смивана... Погледнете случая с КТБ - пак няма виновни. Очевидно трябва да вземем мерки да засилим тази политическа отговорност. Затова със съмишленици в гражданската инициатива “Мажоритарна система на два тура” предлагаме френския модел, който допуска развитието на т.нар. политически семейства. При тази система е много ясно кой къде седи в политическото пространство още преди изборите. А на втори тур всеки може да подкрепи кандидат, който е най-близо до неговото семейство. Затова във Франция има повече партии. Всъщност защо не ми зададете глупавия въпрос няма ли с въвеждането на мажоритарния вот да се отвори възможност мутри да си купуват депутатски места...

- Задавам ви го!

- Отговорът е кратък: ако можеше някой да си купи мажоритарен вот, Братя Галеви щяха да бъдат депутати. А те не успяха.

- Как трябва да се реши въпросът с гласуването на българите в чужбина?

- Първо няколко отправни точки. От години България изнася интелектуалния и творческия си потенциал извън страната. Жалко е, че губим тези хора, а с тях и много важен глас за развитието ни. Освен всичко друго тези хора имат важен принос за българската икономика.

И не бива да губят връзка с родината

Затова трябва да стимулираме политическия им интерес по всякакъв начин.

Фокусираха въпроса около секциите в чужбина. Но има много по-прост начин да получим гласа им, който се прилага в 41 страни по света, и той се нарича гласуване по пощата. Но понеже администрацията ни е мързелива и не иска да организира такова нещо, защото се страхува, че ще я накарат да проверява по адреси, всячески бяга от тази възможност.

Малоумно ми изглежда да въвеждаме хем задължително гласуване, хем да се ограничава броят на секциите в чужбина, за да не влияел вотът от Турция... Трябва да стане обратното - да се разширят максимално избирателните права на хората, а държавните институции да бъдат накарани да си вършат работата. Един Яни Янев, знаете, касира резултати в Турция, просто защото направи проверка...

- Ще промени ли нещо ветото на президента върху Изборния кодекс?

- Не. Мисля, че ще оставят стария кодекс.

- Вървим ли към предсрочен вот?

- Не. Изказването на Цветан Цветанов беше много категорично в това отношение. ГЕРБ си дават сметка, че в момента нямат интерес от предсрочни избори. Ще се опитат да изкарат пълен мандат с аргумента да запазят икономическата стабилност. Но тази стабилност не ни служи за нищо, ако са потъпкани демократични свободи и граждански права. Ако някой през главата ни решава въпроси от фундаментално значение, като например да се ограбят спестяванията на хора чрез една банка. За мен президентските избори ще бъдат голям рубикон.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още