Да се прецизира начинът за определяне на таксата смет и общинските съвет да нямат възможност да ползват при изчисляване на размера й да ползват друга основа освен количествата генерирани отпадъци. За това настояват от Българската стопанска камара в становище по промените в Закона за местните данъци и такси, чиято цел е да направи по-справедлива таксата смет на принципа "замърсителят плаща".
Според бизнес организацията, даденото в проектозакона право на местната власт да използват и различна основа от обема на изхвърляните отпадъци ще "насочи усилията на общинските съвети към "аргументиране“ на "обективни обстоятелства“, като по този начин те ще се върнат към практиката за определяне на такса битови отпадъци по действащия сега порочен модел – на база данъчна оценка на имота или отчетната стойност на активите".
Затова БСК настоява законопроектът да задължи императивно общините да изчисляват таксата смет само по количеството отпадъци. За по-лесно събиране на данни за изхвърляните боклуци камарата предлага да се върне отмененото през 1996 г. задължение при проектирането на нови жилищни и нежилищни сгради да се изграждат подземни общи помещения за временно съхранение на масово разпространени отпадъци.
Организацията изрази подкрепата си за отпадането на такса смет за фирми, които имат сключени договори за обслужване с лицензирани за сметосъбиране и сметоизвозване оператори.
Тя обаче смята, че е добре включените като компонента в таксата за смет разходи за снегопочистване и озеленяване да станат отделна такса, която да се използва целенасочено само за тези дейности. Това е по-прозрачният начин за отчетност и обществен контрол върху разходваните средства за снегопочистване и озеленяване.
В такъв случай обаче основен проблем остава изборът на адекватна основа за определяне на подобна такса, тъй като поддържането на обществените територии е пряко свързано с обема и вида на третираните площи, вкл. наличната инфраструктура (жилища, пътна мрежа и т.н.) и интензивността на нейното използване (постоянно пребиваващи и приходящи лица, вкл. туристи и др.). В тази връзка, като компромисен вариант БСК предлага да бъде обсъдено използването на данъчната оценка или броя на ползвателите на имотите като основа за определяне на таксата/компонента за поддържане на местата за обществено ползване.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай