Европейската комисия публикува нови данни, според които през 2015 г. в Системата за бърз обмен на информация за опасни нехранителни продукти са изпратени сигнали за над 2000 опасни продукта.
Основните категории продукти, наложили предприемане на коригиращи мерки, са играчките (27%) и облеклата, текстилните изделия и модните артикули (17%). Що се отнася до рисковете, през 2015 г. най-често е сигнализирано за химически риск (25% от общия брой нотификации), следван от риска от нараняване (22%). Едно от основните предизвикателства е растящият дял на закупените по интернет продукти от държави извън ЕС, съобщиха от ЕК.
62% от опасните продукти идват от Китай, с което тази страна на произход остава на първо място в системата за обмен на информация. Китай е страната, от която ЕС внася най-много стоки.
Сътрудничеството с китайските власти продължава да е приоритет за ЕС и се провежда по-конкретно в рамките на механизма за Китай в системата за бърз обмен на информация: всеки сигнал за продукт с произход Китай се изпраща на китайската администрация, за да може тя да разгледа въпроса директно с производителя или износителя, ако те са проследими.
Към днешна дата, Китай е проследил 11 540 сигнала и е предприел коригиращи мерки в 3748 от случаите. В много случаи, проследяването на източника на продукта все още е трудно.
„Системата за бърз обмен на информация спомогна за координиране на бързи реакции от страна на органите за защита на потребителите за отстраняване на опасни продукти в Европа. Изправени сме пред две предизвикателства: онлайн покупки, при които продуктите достигат по пощата директно до потребителя, и силното присъствие на китайски продукти, за които се сигнализира чрез системата за бърз обмен на информация. През юни ще посетя Китай, за да задълбочим сътрудничеството си с китайските органи за безопасност на продуктите“, заяви Вера Йоурова, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай