Четвъртък, 6 Февруари 2025

Българи в чужбина протестират срещу орязаното право на вот

Българи в чужбина протестират срещу орязаното право на вот
Публикация   24 Апр, 2016   /     akcent.bg   /     169

Калфин отново обяви поправките за абсурдни и конюнктурни

  

Българи, живеещи в чужбина, се обявиха срещу ограничаването на изборните ми права с приетите миналата седмица в парламентарната правна комисия промени в Изборния кодекс. Новите текстове предвиждат гласуване само в дипломатическите и консулските представителства на България в чужбина, докато в момента вотът можеше да се дава и извън тези мисии при наличие на поне 40 заявления за гласуване.

"Промените в Избирателния кодекс обслужват само оста ГЕРБ–БСП–ДПС-ПФ. В това Народно събрание има минимална опозиция, когато стане дума за заграбване на власт. Малкото гласове на разума са заглушени от многобройния хор на глупостта", заявиха българи, живеещи в Белгия, в разпространена до медиите позиция.

В събота те се събраха с лозунги на флашмоб пред сградата на постоянното представителство на България към ЕС в Брюксел, за да изразят недоволството си от законовите поправки. Протест имаше и от живеещи в Лондон българия, които се събраха пред посолството на страната ни там.

Промените сложиха край на илюзията, че народните избраници не работят само и единствено за собствения си политически интерес, заявиха събралите си, които призоваха президента да наложи вето върху корекциите, ако те бъдат окончателно приети от Народното събрание.

Според протестиралите с възможността за гласуването "за никого" се прехвърлят гласове към големите партии, като се увеличава и субсидията за тях. "Депутатите направиха гласуването задължително, за да компенсират липсата на доверие в избирателите, които отказват да гласуват доброволно за едни и същи компрометирани лица", се казва в позицията на българите в Белгия.

Според тях, промените правят практически невъзможно гласуването от чужбина, тъй като е отменена възможността да се откриват избирателни секции извън консулства и посолства. "Целта е да не може 2 млн български граждани извън граница да им се бъркат с гласовете си в тънките изборни сметки", смятат те.

50 хиляди българи във Великобритания няма как да се гласува само в посолството, заявиха живеещите в Лондон.

Студенти от Оксфорд изпратиха призив до президента Росен Плевнелиев, с искане да наложи вето на спорните тестове. В интернет се появи и електронна петиция към парламента, към която могат да се присъединят българи от цял свят.

"Това, което гласува Комисията по нощни заседания и го внася за окончателно гласуване в пленарната зала в края на миналата и тази седмица, съдържа такива разпоредби в Изборния кодекс, че няма как ние да ги приемем и подкрепим", повтори вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин в неделя пред БНР.

"Като се започне от такива безсмислени и очевидно конюнктурни неща като разделянето на референдума от изборите. Като минем през това, че гласът даже на тези, които не искат да подкрепят никой, ще се брои. На практика неговият глас ще отиде за най-големите партии. Това е абсурдно", смята Калфин, който потвърди готовността на АБВ да напусне управляващата коалиция, ако корекциите бъдат прокарани.

Според него е неоснователно гласуването в чужбина да се ограничава само в дипломатическите мисии и консулства.

С част от приетите промени в Изборния кодекс допълнително се усложнява изборният процес, смята още Калфин.

"Винаги сме казвали, че изборните правила трябва да се променят и да станат по-прозрачни и хората да са уверени, че гласът им действително важи, а не че надделяват други партии в изборите. Последните ни избори са достатъчно лоши, за да се съсредоточим върху това как да поправим самият процес, а не допълнително да го затрудняваме и усложняваме и да правим абсурди", заяви вицепремиерът.

Надявам се да има промени при окончателното четене в Парламента. Ако ги няма, просто коалицията ще бъде без нас, заяви той.

"Управленско мнозинство не се прави с ултиматуми, а с диалог и търсене на съгласие. Особено в такава коалиция, която е достатъчно широка и в която всяка една от политическите сили участва, за да допринесе нещо за държавата , а не защото е задължена да участва", посочи социалният министър.

"Ако АБВ не участва в правителството, аз нямам участие в него", заяви Калфин.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още