Понеделник, 23 Декември 2024

Ресурсът и богатството на Русе са въздухът и водата или...

Публикация   12 Авг, 2011   /     Eмил Бачийски   /     535

... защо не се говори за алтернативните енергоизточници, освен за фотоволтаици

Емил Бачийски бе зам. областен управител в кабинета на Йордан Борисов. В момента работи в частния бизнес. Разработил е помпа с вятърно задвижване, но единствено прототипът и е намерил пазар.

 

Русе е населено място от римско време. От преди Христа , както се казва и е тук заради Реката. Когато са го създавали, реките са били най- добрия естествен път. Както и място, от което можеш да си набавиш храна, вода и енергия. Градът ни е на това място по една проста причина. На това място е последния десен приток на Дунав. река Русенски Лом. От тези две реки нашите предци са вземали достатъчно, за да успяват в живота.

Днес ние с лека ръка отричаме постигнатото от тях. Ниско КПД- прости хора. А това го правим от позицията на “високо развита цивилизация”

Цивилизацията която “брои” Р България за “ядрена” държава. С един АЕЦ и един в проект. А проект  за съхранението на отпадъка от ядреното гориво нямаме. Стойността му е колкото АЕЦ Белене. Но, това не се казва.

Както не се споменава и факта, че за последните 10 години в страната ни се построиха около 400 МВЕЦ с обща мощност 800 мегавата. Колкото един от бъдещите реактори на АЕЦ Белене. Тава са основно електроцентрали използващи потенциалната енергия на водата. Иначе казано, разликата във височината на водохващането и мястото на ВЕЦ-а.

Имаме потенциал за още толкова електроцентрали от такъв тип. Но всички знаят, че има ядрено лоби. Което, въпреки Чернобил и Фукушима ни убеждава, че ни трябва нов АЕЦ. Не! Трябва ни хранилище за ядрени отпадъци от АЕЦ Козлодуй. За 400 години! 20 поколения българи ще трябва да го пазят. Ако не им се промени генома.

А, има и още едно техническо решение за добив на електроенергия. От кинетичната енергия на флуида. На този принцип  работят вятърните генератори. Когато има вятър. Нашата област попада в зона в която скоростта на вятъра средно годишно е 3-7 м/с. Това е долната граница на промишленото значение на  скоростта на вятъра. В с. Пет кладенци има вече монтиран трилопатен вятърен генератор. Но, скромното ми мнение на човек занимавал се в тази област, е че “перките” му трябва да са повече.

Считам, че много по-рентабилно е да използваме кинетичната енергия на р. Дунав. Както и на останалите  496 български реки в долното им течение.

И това са само два от ресурсите на Русе- въздух и вода.

И тук възниква въпроса: Като е толкова лесно, защо вече не са го направили тези, по-развитите държави? Отговора е прост – Добиването на електроенергия е държавен монопол. И днес държавата не служи на гражданите си. А, обратното. Тя изкупува всичката електроенергия, която се произвежда. Как ни я продава и на какви цени знаете всички.

В заключение бих казал следното: Колкото и да и силен и могъщ монопола и да създава огромни административни пречки, той е осъден да умре.

На нас, гражданите ни помагат законите за развитието на техниката. И те ни правят свободни.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha