Независимо че премиерът Бойко Борисов често се хвали с успехите на управляващите, над 55% от германските фирми, работещи тук, са разочаровани от корупцията и престъпността у нас. Това показва новото проучване на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), представено вчера. Същата анкета е проведена в още 16 държави от Централна и Източна Европа и тя показва, че недоволството на немските предприемачи и мениджъри от корупцията в региона е доста по-ниско - средно 29%.
Анкетата, която се провежда всяка година, разкрива много обезпокоителна картина - по бизнес среда България прилича повече на Албания и Косово, отколкото на държава от ЕС. Най-трагично е положението с непрозрачните обществени поръчки. Само 3% от анкетираните германски бизнесмени нямат забележки за процедурите у нас, което поставя България на последната позиция сред всичките 17 държави, включени в проучването, включително след Албания и далеч по-зле от Румъния, Македония и Русия например. По бумащина, правна несигурност и недобра инфраструктура страната ни също прилича повече на съседите си от Балканите, които са извън ЕС, отколкото на Полша, Унгария или Чехия например. Най-високи са оценките за условията за бизнес в Естония, която е лидер по много показатели - вкл. по администрация, образование, политическа стабилност и ефективно правосъдие. Също така прави впечатление, че Румъния се представя доста по-добре от България и в това изследване.
Все пак има два критерия, по които фирмите с германско участие поставят страната ни на първо място - това са евтината работна ръка и ниските данъци. Но като цяло данъчните системи на Естония и Македония са по-добри, показва анкетата.
На фона на многото дефекти само благодарение на евтиния труд и ниските данъци България все пак остава интересна за германския бизнес. Затова 84% от участвалите в анкетата отговарят положително на въпроса "Бихте ли инвестирали отново в България". "За да са тук, фирмите са преценили, че положителните страни са повече от отрицателните", коментира вчера шефът на ГБИТК Митко Василев. Данните на БНБ за 2015 г. сочат, че със 175.6 млн. евро германските инвеститори са на второ място у нас след Холандия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай