Четвъртък, 6 Февруари 2025

За 2016 година България получи Среден (3.28) за грижата си за децата

За 2016 година България получи Среден (3.28) за грижата си за децата
Публикация   21 Апр, 2016   /     akcent.bg   /     184

Децата масово отпадат от училище

  

Държавните институции получиха средна оценка Среден (3.28) за усилията си за прилагане на политики, насочени към децата. Оценката се изготвя за пета поредна година от "Национална мрежа за децата", а данните са от представения днес доклад на организацията "Бележник 2016: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата".

 

Областите, които се оценяват, са пет – здравеопазване, образование, семейна среда и алтернативни грижи, общи принципи по Конвенцията на ООН за правата на детето и правосъдие. Тазгодишната е най-високата оценка, която е получавала България в петгодишната история на доклада, чието представяне за пръв път се състоя едновременно в 8 региона в страната.

 

При изготвянето на доклада освен експертна оценка за работата на институциите е използвано и мнението на над 120 деца на възраст между 12 и 18 години, разделени в 9 фокус групи.

 

Дискриминират се деца с увреждания, от ромски произход и бежанци

 

Най-слабата оценка за държавата е в областта "Общи принципи по конвенцията на ООН за правата на детето" – (2.91). Според доклада проблемите са най-дълбоки при дискриминацията на подрастващите, като основните проблеми са неравното третиране на ромите, бежанците, децата с увреждания и липсата на достъп на тези деца до качествено образование, здравеопазване, адекватна жилищна и социална среда.

 

Липсва специализирано звено, което да разглежда случаи на дискриминация срещу деца в риск, отчита докладът.Решението на този проблем би било учредяването на позиция на детски омбудсман, чиято работа да бъде именно в тази насока. България е една от трите страни в Европейския съюз наред с Гърция и Румъния, които нямат детски омбудсман.

 

По-висока оценка за детско здравеопазване

 

Своеобразен "отличник" в доклада, с най-високата оценка от всички категории, е областта "Здравеопазване". Здравните институции получават обща оценка за работата си (3.58), като добрата оценка се дължи най-вече на напредъка в болнична и доболнична помощ за децата. Като положителни промени са отчетени въвеждането на допълнителни изследвания за новородените и децата в предучилищна и училищна възраст и създаването на специализирани звена за майчинско и детско здраве в редица многопрофилни болници в цялата страна.

 

Децата масово отпадат от училище, реформите в детското правосъдие са "ясно заявени намерения"

 

Добър (3.54) получава държавата в област "Образование", където като позитив е отчетено приемането на Закона за предучилищното и училищното образование. На обратния полюс обаче е тенденцията за преждевременно отпадане на децата от училище.

 

С толкова са оценени и институциите в област "Правосъдие". Според "Национална мрежа за децата", въпреки че има ясно заявени намерения за реформа в областта на детското правосъдие, все още няма видими и реални изменения.

 

Областта "Семейство и алтернативни грижи" е оценена със Среден (3.00). Тук докладът извежда редица належащи и изострени в годините проблеми, като един от тях е липсата на цялостен подход за подкрепата на детето и семейството от страна на държавата.


 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha