България слезе със 7 позиции на 113-о място от 180 изследвани държави в класацията за свобода на словото и медиите на международната организация "Репортери без граници". Организацията ежегодно обявява резултатите си на 20-и април - Международния ден на свободния печат.
"Медийната собственост от конгломерати с широк кръг на бизнес интереси отдавна представява опасност пред журналистическата независимост, но тази заплаха нараства и поставя в риск европейския модел. Такъв е случаят във Франция (45-о място), където повечето от частните национални медии са притежавани от шепа бизнесмени с интереси в икономически области, които не са свързани с медиите. В България (113-о място, със 7 позиции надолу), която е страната от ЕС с най-нисък рейтинг, политици и групи по интерес контролират повечето медии. В Македония (118-о място), държавата използва селективно рекламиране, за да контролира медиите", пише в изследването.
През 2004 г. България е била на 34-о място в класацията по свобода на информацията, като оттогава насам слиза все по-надолу.
Ето какъв е и коментарът за България в профила на страната в сайта на "Репортери без граници" (той е от миналогодишното изследване, б.р.):
България е на 106-о място от 180 държави в индекса за свобода на словото, най-ниската позиция в ЕС. Това се дължи на обстановка, доминирана от корупция и сговор между медии, политици и олигарси, които включват Делян Пеевски, шефът на българското разузнаване (организацията визира неуспешното назначаване на депутата от ДПС за шеф на ДАНС, б.р.) и собственик на "Нова българска медийна група" (която притежава 6 вестника). Комисията за финансов надзор действа като "медийна полиция", налагайки глоби и нареждайки на журналистите да разкриват източниците си на информация, като по този начин им пречи да осветляват проблемите в местните банки и банковия регулатор.
Финландия е страната, където има най-голяма свобода на словото, а останалите държави в десетката са Холандия, Норвегия, Дания, Нова Зеландия, Коста Рика, Швейцария, Швеция, Ирландия и Ямайка.
САЩ са на 41-о място, а Русия - на 148-о. Последни в класацията са Китай, Сирия, Туркменистан, Северна Корея и Еритрея.
Изследването, което се прави чрез попълване на онлайн анкета с 87 въпроси показва, че като регион Западна Европа има най-свободните медии, следвана от Африка (без региона Северна Африка), която за първи път преминава по този показател региона на Северна и Южна Америка.
Страните, при които има най-голямо подобрение на индекса включват Тунис (96-о място, с 30 позиции напред), благодарение на спада на насилието и съдебното преследване над журналисти и Украйна (107-о място, с 22 позиции напред), където военният конфликт в източната част на страната беше потушен.
Сред тези с най-голямо влошаване на свободата на словото са Полша (47-о място, с 29 позиции надолу), където ултраконсервативното правителство пое контрола над обществените медии и Таджикистан (150-о място, 34 позиции надолу), поради засилване на авторитарния режим.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай