Четвъртък, 6 Февруари 2025

Запазва се ръчното броене на бюлетините, довело до хаоса в "Арена Армеец"

Запазва се ръчното броене на бюлетините, довело до хаоса в
Публикация   19 Апр, 2016   /     akcent.bg   /     116

 

Секционните избирателни комисии няма да броят бюлетините с машини. Предложението на депутата от Реформаторския блок Димитър Делчев (ДБГ) беше отхвърлено на второ четене от правната комисия, която днес гласува на второ извънредно заседание промени в Изборния кодекс. На практика се запазва ръчното броене на бюлетините и попълването на протоколите.

Причината за предложението на ДБГ бяха множеството грешки на секционните избирателни комисии на предходни избори. На местните избори през 2015 г. се стигна до тридневно затваряне на членове на комисиите в "Арена Армеец", без право да напускат залата. В социалните мрежи бяха коментирани множество протоколи с много грешки, а пред медиите членове на комисиите коментираха, че на втория ден под ключ са били склонни всичко да редактират само за да ги пуснат да се приберат по домовете си.

Малко по-късно правната комисия прие членовете на столичната общинска избирателна комисия от 19 на 39. В общинските комисии във Варна и Пловдив членовете ще станат от 10 и на 27. Малкият брой членове в досегашния кодекс също беше изтъквано от експерти като причина за хаоса в "Арена армеец".

От формацията предлагаха след отваряне на урната машината за преброяване на бюлетините да се включва от техническия сътрудник, който проверява изправността й. След това председателят да изважда бюлетините една по една, да прочита волята на избирателя, изразена в бюлетината, и да я поставя в машината.

После машината да отчита вота на избирателя, като визуализира получените данни на екран, видим от всички членове и присъстващите в помещението хора. Ако никой от членовете не възрази, председателят да потвърждава отчетения от машината за преброяване вот и той се записва в паметта на машината. При постъпило възражение председателят да натиска бутон, с който изтрива отчетения в машината вот. Оспорената бюлетина да се оставя на отделна купчина от одобрените бюлетини. По същия начин да се постъпва и когато бюлетината не може да бъде разчетена от машината.

След изтриване на неправилно прочетения вот или отбелязване, че бюлетината не може да бъде прочетена, машината за преброяване не допуска въвеждане на нова бюлетина в системата. В този случай Секционната избирателна комисия взима решение по неправилно прочетената или непрочетената бюлетина. Решението да се въвежда ръчно в паметта на машината за преброяване от председателя.

След края на преброяването на хартиените бюлетини машината показва на екран броя на недействителните гласове, както и броя на получените от всяка партия, коалиция или независим кандидат гласове, включително и броя на получените преференции.

След преброяването на хартиените бюлетини в машината за преброяване се поставя записващото техническо устройство от машинното гласуване, като данните от преброените бюлетини се сумират с получените гласове от машинното гласуване. След приключване на преброяването на гласовете от машината за преброяване се отпечатва електронен протокол, който съдържа броя на недействителните гласове, както и броя на получените от всяка партия, коалиция или независим кандидат гласове, включително и броя на получените преференции. Електронният протокол съдържа и уникален номер, както и уникалния регистрационен номер на машината за преброяване.

Всички данни за гласовете да се изписват в електронния протокол с думи и числа. Всяка оспорена бюлетина заедно с данните за ръчно въведения вот да се отбелязва в електронния протокол на отделен ред, на който членовете на секционната избирателна комисия задължително да се подписват при подписване на протокола. В електронния протокол да се съдържа и машинно читаема част.

При невъзможност за извършване на машинно преброяване, както и в избирателните секции извън страната, да се извършва ръчно преброяване на гласовете.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още