Неделя, 12 Януари 2025

Онлайн пазаруването расте, но физическите магазини не изчезват

Онлайн пазаруването расте, но физическите магазини не изчезват
Публикация   15 Апр, 2016   /     capital.bg   /     426

"Нетърпението" и здравословният начин на живот са двете нови тендеции в шопинга

  

Пазаруването във виртуални супермаркети става все по-предпочитано. Клиентите постоянно са в интернет пространството и сравняват цени, предложения и условия. Много потребители първо проверяват промоциите в онлайн магазина и след това отиват, за да пазаруват на място избраното. Затова физическите магазини и обекти няма да изчезнат. Това са част от тенденциите, очертани по време на първата годишна конференция "Успешни стратегии за електронна търговия", организирана от "Капитал" и сп. "Регал" (издание на "Икономедиа").

Феноменът "кликни и получи"

"Нетърпението" и "стремежът към здравословен начин на живот" са двете тенденции с най-голямо влияние върху потреблението, посочи Марек Кемпка, директор "Технология на пазаруването" в Nielsen. "Електронната търговия е тази, която създаде нетърпението у купувачите. Феноменът "кликни и получи" поръчаните стоки у дома става все по-масов. В битката за бързина и "доставка до врата" се включват не само куриери, но и дронове. В Лондон и Берлин например можеш да получиш храната си 15 минути след направена поръчка онлайн, даде пример Марек Кемпка.

Според него всяко забавяне при отваряне на фирмен сайт, както и липсата на ясен и интуитивен интерфейс може да осуети продажбите по интернет и дори да откаже потенциалните купувачи.
Втората тенденция - интересът към здравословното хранене, обяснява увеличаващите се покупки на фермерски продукти по интернет, както и нарастващият брой на физическите магазини за биохрани. В България 12% от използващите интернет проверяват сайтове за електронна търговия с плодове и зеленчуци, но само 4% пазаруват от тях. В Западна Европа пазаруващите плодове и зеленчуци с един клик са 40-45%, посочи Марек Кемпка.

По думите му, ако се сравнява какво се случва с маркетинга на бързооборотните стоки от 1945 до 1995 г. и след това, ще се види, че предложенията са все така многобройни, което предопределя и големия избор. Различното сега е, че чрез интернет намирането на най-добрата цена е възможно и че купувачите с лекота преминават от онлайн към пазаруване във физически магазин и обратното. Новост е също, че сега клиентите могат да достигнат до знания за продукти и услуги с "върха на пръстите си" върху клавиатурата на компютъра или мобилния телефон, обобщи Кемпка.

Дрехи може, храна - по-трудно

В България най-продаваната стока онлайн са дрехите, такива са и световните предпочитания, засечени от Nielsen (виж графиката). Глобално вторият най-продаван продукт е книга или музика, докато при нас това са стоките за дома, показват данните на НСИ.

Сред най-големите бариери пред електронната търговия на хранителни стоки е страхът на купувачите дали продуктите ще бъдат достатъчно свежи (64% от анкетираните) и качествени (62%), отчита проучването на изследователската агенция. Близо 70% от купувачите твърдят, че предпочитат сами да видят и пробват това, което купуват. За 51% пазаруването във физически магазин е вид социално общуване, което е по-забавно (50%) в сравнение с поръчките по интернет. Страхът, че няма да са у дома, когато пристигне поръчката, възпира 55% от запитаните.

Сходни са и бариерите пред електронната търговия със стоки за дълготрайна употреба, показва изследване на Nielsen за четири категории продукти: мода, книги, музика, канцеларски материали; потребителска електроника; IT и мобилни устройства. За 59% от купуващите облекла и за 57% от пазаруващите потребителска електроника най-голямото притеснение е качеството на продуктите, купувани онлайн. Над 60% от участниците в проучването са склонни да пазаруват онлайн електроника, IT и мобилни устройства само ако това им спестява пари. Този мотив е валиден и за 49% при купувачите на книги по интернет.

Класическите vs онлайн магазини 

Физическите магазини няма да изчезнат, така, както не изчезна киното например. Международните продажби на електронни книги достигнаха до определено ниво, но техният темп на растеж се забавя. Интересът към книжарниците дори се засилва, обобщи Марек Кемпка. Той показа данни и за България (виж графиката), която показва, че в много категории физическите обекти дори растат. Най-видим спад има в малките квартални магазини, но причината не е в интернет търговията, а в завземането на все по-голям пазар от западните вериги. Свиване има и в броя кафе-сладкарници и ресторанти, но за това обяснението отново едва ли е онлайн пазаруването.

За да направят по-силно изживяването при онлайн пазаруване, компаниите трябва да се опрат на "триъгълника на любовта", който включва "отдаденост, страст и интимност". "Не се страхувайте да сложите малко сол във вашата онлайн комуникация с клиентите, да я направите по забавен начин", посъветва Кемпка.

Информирай повече клиента

"Живеем онлайн, онлайн светът е в джоба ни", обобщи Алекс Божинов, акаунт мениджър за България на Google. По думите му информираността за бранда е много важна. Един от трима посетители избира друг бранд от този, който търси първоначално, само защото му е предоставена по-пълна и по-различна информация от останалите, посочи той. "Ако до три секунди не се отвори страницата, която търсят, 29% от хората веднага се ориентират към друга", обобщи Николай Бонев, акаунт стратеджист за България на Google.

"Компаниите се превръщат във все по-големи създатели на съдържание, за да привлекат клиенти", заяви специалистът по дигитален маркетинг Ребека Лийб, член на консултативния съвет към Netswitch Technology Management. Според нея някои търговци създават повече съдържание за ден от медиен сайт като New York Times. Истинският въпрос пред всяка фирма е как това съдържание да достига по най-бързия начин до правилната аудитория, допълни Лийб. Според нея в бъдеще все повече фирми ще използват създаденото съдържание, за да спестят пари. За пример тя даде Sony Europe, където всяко обаждане от потребител в кол-центъра струва на компанията по 7 евро. Но чрез създаването на съдържание, което да замества обажданията, за два месеца групата имала 42 000 по-малко разговора с клиенти.

"Друг пример е веригата за доставка на пици в Австралия Domino s, която накарала клиентите си да създадат през сайта любимата си пица. Определената за най-популярна пица станала постоянна в менюто на компанията.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha