Броят на кредитните карти в България е намалял с над 100 000 през 2015 г. Това е близо една десета от всички подобни пластики у нас. Това показва статистиката на Българската народна банка за платежните услуги към края на миналата година. Броят на кредитните карти у нас към края на 2014 г. е бил 970 000, докато към края на 2015 г. те намаляват на около 860 000. Основната причина за това намаление може да се търси в закриването на над 100 000 кредитни карти, които очевидно не са били обслужвани. Както "Капитал" вече писа, няколко банки продадоха в края на миналата година портфейли с "лоши" кредити на компании за събиране на вземания, за да изчистят досиетата си за предстоящите стрест тестове, организирани от БНБ.
Този спад е и сред водещите причини защо общият брой на всички платежните карти в България е намалял с близо 6% на годишна база. Така за пръв път за последните пет години броят им е паднал под 7 млн. Въпреки това проникването на платежните карти у нас остава относително високо, като на всеки пълнолетен българин се падат средно по 1.13 банкови карти. Данните от последните години пък показват значително понижаване на пазарния дял на платежните карти на БОРИКА. То се е случило към края на 2014 г. и може да бъде свързано с фалита на Корпоративна търговска банка, която беше сред банките, използващи БОРИКА за потребителски сметки. Трябва да се вземе предвид, че плащанията с този тип карти са ограничени само на територията на България, докато другите два основни оператора - "Мастъркард" и "Виза", позволяват транзакции в чужбина, поради което са предпочитани.
Данните сочат още, че 2015 е година на значителен ръст в употребата на платежни карти. Сумата на всички изтеглените на банкомат пари се е увеличила с близо 20% в сравнение с 2014 г., докато през последните години този ръст не е надхвърлял 10% на годишна база. При безкешовото плащане също има около 20% нарастване на средствата. Това обаче представлява по-скоро забавяне на растежа, тъй като през предходните години сумите, изхарчвани през ПОС терминал, са нараствали с 22% до 30% годишно.
Традиционно сумите, изтеглени на банкомат на банка, различна от банката - издател на картата, са чувствително по-ниски от тези, изтеглени от апарат на институцията, издала картата. Причината за това е, че в стандартните си условия почти всички банки таксуват този тип тегления няколко пъти по-скъпо. Таксите за теглене на "чужд" банкомат са около 1 лв., докато при теглене на автомат на банката издател са около 20 стотинки. През втората половина на 2015 г. обаче сумата на тегленията на банкомат на друга банка е нараснала с над 2 млрд. лв. и почти се изравнява със сумата на тегленията от клиентската банка - над 6 млрд. лв.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай