Четвъртък, 6 Февруари 2025

Новата учебна година ще започне със стари учебници

Новата учебна година ще започне със стари учебници
Публикация   05 Апр, 2016   /     akcent.bg   /     157

Издателите ще са готови най-рано през ноември с книгите за първи и за пети клас

  

Казусът с учебниците за първи и пети клас е на път да стигне до очаквана развръзка. "Новата учебна година ще започне със стари учебници и допълнителни материали, защото е невъзможно новите книги да бъдат оценени, напечатани, ушити и разпространени до 15 септември т.г.". Това призна най-накрая министърът на образованието Меглена Кунева на среща с учители от Хасково, Кърджали и Стара Загора през уикенда. 

Още при приемането на новия училищен закон, според който първолаците и петокласниците трябва да учат по нови програми и с нови учебници от 2016/2017 г., бе пределно ясно, че времето е недостатъчно за цялата процедура. След поредица от срещи с депутати, учители и издатели най-накрая и новият екип на МОН се е убедил, че друг изход от ситуацията няма.

Кунева обясни на учителите, че вариантите пред ведомството й били два - или да отложи реформата, "или да се справим със ситуацията". Избран е вторият, защото за отлагане с 1 г. на закона нямало "настройка" от законодателната власт, освен това би било лош обществен знак. Отлагането би означавало отсрочване и на другите аспекти на реформата - допълнителните обезщетения при пенсиониране, квалификациите на учителите, промените за професионалното образование, посочи вицепремиерът.

Според Кунева два са "критичните учебници", в които промените са най-много - букварът за 1-ви клас и историята за 5-и клас. Букварът например въвежда нов ред за изучаване на буквите - не първо гласни, после съгласни, както сега, а гласни заедно с някои съгласни като "м", "р", "л" и др., за да могат децата да образуват по-рано думички. Той няма да е готов до Нова година и тъй като се използва само първия срок, ще остане за догодина. "Буквите в крайна сметка са едни и същи. Гарантирам, че децата ще могат да четат и пишат в края на първи клас", отсече Кунева. За учебника по история пък, по който петокласниците трябва да учат антични вместо български теми, издателите щели да опитат да са готови до ноември и така обучението по новия учебник да започне от втория срок.

"Направихме фокус групи с учители и ученици, както и експертни анализи. Разговаряхме със стотици учители. Изводът от тези мерки е да направим приложения към учебниците, които ще се ползват до ноември, когато издателите са обещали да са готови учебниците. В първите две седмици на срока се прави преговор, за времето до новите учебници ще има предвидени материали", обясни Кунева.

Министър Кунева бе категорична, че учителите ще се справят с необходимата подкрепа на ведомството. Оттам планират отпечатване на насоки за прилагане на новия образователен пакет, както и обучения на експерти от РИО-тата. "Министерството ще положи всички усилия, за да няма сътресения в началото на следващата учебна година. Ще направим възможното всички учители да минат на специално обучение, за което са заделени средства и хора. Ще работим цяло лято по тази задача", увери Кунева. 

Предстои финална среща между МОН и издателите, след което министерството ще даде окончателна информация за сроковете за новите учебници по различните предмети. Очаква се тогава да стане ясно и дали издателите ще се откажат от делото срещу процедурата по одобряването на книгите, което заведоха пред ВАС.

Преди месец "критичните" учебници, поне според МОН, бяха четири, а не два. Зам.-министър Диян Стаматов обясняваше, че освен буквара и историята за пети клас има още два учебника, чието съдържание ще е коренно различно - математиката за първолаците и българският език за петокласниците. Бърз преглед на новите програми показва, че проблеми ще има и по други предмети, като например географията в 5-и клас - тогава учениците трябва да учат за континентите Африка и Антарктида, които в момента не присъстват в учебниците им.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още