Велико Търново домакинства среща вчера, в рамките на която бяха разгледани услугите за деца и младежи с увреждания на територията на Северен Централен район за планиране.
Събитието се организира по повод сключено споразумение между Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД), фондация Лумос, Агенция за социално подпомагане и Национално сдружение на общините в България за извършване на оценка на състоянието на над 1200 деца и младежи с увреждания, изведени от специализирани институции в новите Центрове за настаняване от семеен тип, създадени по проект „Детство за всички“.
Срещата модерираха бяха Ева Жечева – председател на ДАЗД и Трендафил Лефтеров – директор на фондация Лумос България.
На дискусията присъства Станимир Станчев – заместник областен управител на Област Русе.
От анализа стана ясно, че напускането на институциите от интернатен тип е повлияло благоприятно върху здравето, физическото и психическото развитие на децата. Младежите са станали по-мобилни, по-самостоятелни и с повече възможности за комуникация и самообслужване. Зачестили са срещите с роднини и близки.
Изведени бяха основните предизвикателства, като беше подчертано, че процесът на деинституционализация започва, а не завършва с извеждането на децата от институциите.
Представителите на Центровете за настаняване от семеен тип и Защитените жилища определиха липсата на достатъчен финансов ресурс, юридическият статус на децата/младежите, възможностите за оказване на подкрепа за лица, навършили 29 години, предизвикателното и агресивното поведение на потребителите, липсата на достатъчно обучение и супервизия на персонала, както и на достатъчен брой и вид алтернативни и съпътстващи услуги – дневни центрове, ЦОП и др., като основни затруднения в работата с децата и младежите с увреждания в новите услуги, създадени по проект „Детство за всички“.
Във връзка с последното, Област Русе беше посочена като добър пример за наличие на целия спектър социални услуги и като една от малкото области, която осигурява качествена грижа за деца и младежи с психични проблеми. Подчертано беше, че именно в гр. Русе е изграден един от първите ЦНСТ в България и там грижата е в най-голяма степен близка до тази в семейството.
В изказването си, Станимир Станчев каза, че специалистите в Русе са едни от най-добрите в страната, като техният капацитет се развива непрекъснато през годините. Това той определи като „правилния път напред“, а в заключение потвърди, че традиционно Русе е градът на първите неща.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай