Петдесет мобилни екипа на МВР и пътната агенция и 400 камери по пътищата ще хващат нарушителите. Те ще следят за наличието на винетка и спазването на правилата за движение.
Реформата в събирането на пътните такси ще бъде направена през тази и следващата година с въвеждането на смесения модел за платено преминаване по пътищата. Обществената поръчка за изграждането на тол системата ще бъде пусната през следващите седмици. Това съобщи министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова по време конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции" във вторник.
Прогнозната й стойност е 200 млн. лв. Оператор на системата ще бъде агенция "Пътна инфраструктура". Плановете са най-късно през 2018 г. новият модел за събиране на пътни такси да влезе в действие.
Очакваният ефект е повече приходи. Прогнозите са сегашните около 260 млн. лв. от винетките да се удвоят и дори утроят, каза министър Павлова. Средствата ще бъдат използвани за ремонт и изграждане на нови пътища и магистрали.
Новият модел за платено преминаване по пътищата предвижда тол такси за тежкотоварните камиони с тегло над 3.5 тона. Така те ще плащат за изминато разстояние, което е по-справедливо, отбеляза Павлова.
Плащането на тол таксата ще става по два начина. Единият е с бордово устройство на автомобила. Другият е чрез предварително заплатени маршрутни карти за транзитно преминаващите автомобили. Те ще могат да се купуват на границата, онлайн или от бензиностанции.
За леките коли и микробуси до 3.5 тона се въвежда електронна винетка. По този начин тя вече ще важи една календарна година от датата на закупуване, а не както е в момента само за настоящата година независимо през кой месец е купен стикерът, отбеляза Павлова.
Въвеждането на електронната винетка ще прекрати кражбата на сегашните хартиени стикери, каквато практика има напоследък, допълни регионалният министър.
Тол таксата и електронната винетка ще се заплащат за всички магистрали и пътищата от първи и втори клас. По отношение на третокласна пътна мрежа те ще важат за тези пътища, по които има засилен транзитен трафик. Това се отнася за около 17 000 км от общо 20 000 км републиканска пътна мрежа. За останалите 3000 км пътища, които са местни и водят до малки населени места, такса няма да се заплаща, каза Павлова.
В рамките на внедряването на тол системата ще се изгради и ситуационен център, в който екипи на пътната агенция и на полицията ще следят движението по пътищата.
Планира се 50 мобилни екипа, екипирани с камери, да патрулират по пътищата. Те ще следят за спазването на правилата и наличието на винетка. Ще се монтират и още 100 нови стационарни камери.
През миналата година бяха пуснати в експлоатация 250 стационарни камери по магистралите и първокласните пътища. Така общият брой на камерите ще стане 400, каза Павлова.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай