През отминаващия месец март 2 268 бр. жители на региона са ползвали в офиса на НАП в Русе услугите за изясняване на здравноосигурителния им статус. Важното за всички тях от 1 януари 2016 г. е да не се забравят заплащането на месечната вноска за здраве от 16.80 лева всеки месец. В случай, че пропуснат до 3 вноски, рискуват отново да са с прекъснати здравни права и ще трябва да платят дължимото за 5 години назад.
С промените в законодателството, лицата които са загубили здравните си права, могат да ги възстановяват след заплащане на неплатените вноски за последните 5 години (60 месеца). Преди да платят дължимите си вноски, хората с прекъснати здравноосигурителни права трябва да са подали и Декларация образец 7. Не трябва да се забравя също и че, ако те имат по-стари задължения, преди да платят дължимите вноски, трябва да подадат заявление по чл. 2а от Наредба Н-8, в което да опишат поредността на погасяване на дълговете си за здраве. В противен случай преведените пари ще отидат за покриване на най-старите им задължения, ако имат такива.
С новите промени в закона за здравното осигуряване, лицата които работят само по граждански договори, ще се считат за здравно осигурени, само ако сумата от месечния им осигурителен доход е по-голяма или равна на минималната работна заплата - 420 лв. Има вероятност някои лица да загубят здравните си права, ако не са подали съответната осигурителна декларация или се осигуряват на по-малка сума от минималната работназаплата. Например, ако човек получава само хонорари или работи на граждански договор и през първите три месеца на 2016 г. е получавал само по 300 лв., ще се окаже, че от 1 април е загубил правото си на безплатно лечение. Информацията от регистъра на уведомленията за сключени и прекратени трудови договори вече няма да служи като основание за определяне на това дали за даден месец човек е здравноосигурен, посочват от НАП.
От 1 януари 2016 г. здравноосигурени вече са само тези работници и служители, за които работодателят е подал до НАП уведомление, осигурителна декларация и е внасял реално и редовно здравни вноски за тях. Възможно е да има работодатели, които или са подали само уведомления, но без декларации, или са подали всички документи, но не са внасяли нищо. Тъй като по закон при 3 неплатени вноски се прекъсват здравните права, то от 1 април здравната система може да "изхвърли" формално осигурени по тази схема хора.
От офиса на НАП в Русе съветваме гражданите да направят справка за здравноосигурителния си статус отелектронната услуга на НАП в сайта www.nap.bg, където могат да направят това с въвеждане на своя ЕГН или ПИК. С електронния калкулатор на НАП гражданите могат автоматично да изчислят дължимитездравноосигурителни вноски и лихвите към тях. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Могат да използват и националния информационен телефон на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна.
Годишна декларация за облагане с корпоративен данък са длъжни да подават и фирмите, които не са осъществявали дейност през 2015 година. Те попълват отделен формуляр - образец 1010а. В него фирмите декларират, че за предишната година не са имали дейност и не са отчели приходи или разходи съгласно счетоводното законодателство. Към тази декларация не се прилага годишен отчет за дейността. Декларациите се подават в офисите на НАП по мястото на регистрация на фирмите, по пощата с обратна разписка или по интернет.
Срокът за подаване на декларациите е 31 март, като този срок важи и за фирмите, които не са извършвали дейност през 2015 г. Това е и срокът, в който трябва да се плати дължимият корпоративен данък, след приспадането на направените авансови вноски. Фирмите, които подадат декларациите си по електронен път ползват 1% отстъпка от дължимия годишен корпоративен данък (но не повече от 1000 лв.). Тази отстъпка се ползва, само ако и данъкът е внесен в срок до 31 март 2016 г. Дни преди крайния срок в офиса на НАП в Русе са получени 9 396 бр. декларации по чл. 92 от ЗКПО, от които 7086 по електронен път.
Плащането на задължението към хазната може да стане във всяка банка с попълване на вносна бележка за плащане към бюджета. Други вариант за плащане са с пощенски запис или чрез интернет.
Неподаването на декларациите се санкционира, като минималната глоба е 500 лева за юридическото лице и 200 лева за управителя на фирмата.
Повече информация за попълването и подаване на декларацията за облагане с корпоративни данъци може да се получи на телефона за информация на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай