Когато използвате тези фрази на място, автоматично заемате лидерска позиция в групата. Звучи ви прекалено хубаво, за да е истина? Всъщност няма никаква магия. Необходимо е само малко познаване на принципите на груповата динамика, уверява прочутият съветник по корпоративно развитие Лес Макеон.
Истината е, че лидерите не израстват от нищото. Всъщност първо групата разпознава някого като потенциален лидер, „номинира” го негласно, а после той постепенно започва да заема мястото си.
Как се разпознават бъдещите лидери? Отговорът не е еднозначен и до голяма степен зависи от корпоративната среда, в която работите. Има обаче едно нещо, което може да се приеме за обща константа, съветва специалистът – и това е начинът, по който се държите в група. И особено начинът, по който допринасяте за дискусията.
Макеон предлага три ключови фрази, които, използвани на място, ще променят динамиката на групата и ще накарат екипа да погледне на вас като на потенциален лидер.
1. „Нямам какво повече да добавя.”
Познавате човека, който просто трябва да каже нещо по всяка точка от дискусията, без значение дали наистина има нещо за казване, или не, нали? Не бъдете вие този човек.
Този тип поведение показва единствено страх, че ако не си отворите устата, някой може да ви засенчи, както и досадна всезнайковщина, ако си мислите, че наистина знаете нещо по всеки въпрос, колкото и далечен от вас да е той.
Покажете увереност в собствения си потенциал на лидер и заявете, че нямате какво повече да кажете в случаите, когато... наистина нямате какво да кажете.
2. „Не разбирам какво искате да кажете с...”
Не искате да изглеждате глупави пред колегите си? Боите се, че ако не знаете значението на всеки термин, ще започнат да ви презират, да ви смятат за изостанал? Я се опомнете!
Когато е нужно, потенциалните лидери говорят като 6-годишни. „Досега не съм чувала тази фраза да се използва в този контекст – бихте ли ми помогнали да разбера какво значение влагате в нея?” Това няма да ви навлече присмех (освен ако не работите с пълни идиоти, в който случай ще трябва да се съсредоточите върху други проблеми). Това ще накара останалите да ви приемат като откровен и достоен за доверие човек.
3. „Препоръчвам да направим това...”
Има един тип „градивна единица” на всеки екип, който винаги избягва да каже каквото и да било, което може да съдържа някакъв риск за него или нея. Без значение дали го молят да изкаже някакво мнение, или да препоръча нещо, той или тя ще започне да се гърчи като катеричка в клетка и на възел ще се върже, но няма да издума ясно и понятно истинските си мисли или гледна точка.
Причината за това обикновено е страхът да не сгрешиш (понякога дори истинска свенливост, но това обикновено си личи), а хората, които се боят от грешките, не са добър лидерски материал.
Не бива да започвате да развявате мненията си за всичко под слънцето (вижте по-горната точка), но, ако искате да погледнат на вас като на бъдещ лидер, ще трябва добре да обмислите всички проблеми, свързани с работата ви в момента, и, когато е нужно, да давате препоръки ясно и без увъртания. Мненията ви трябва да бъдат пазени за моментите, когато някой ги поиска от вас.
Опитайте да използвате тези три фрази в работна среда и ще видите, че останалите ще разпознаят потенциала ви да ръководите. Успех!
По материали на OpenForum
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай