Неделя, 12 Януари 2025

Стефан Кенов от БДЦ: Зелените искат правила, които обаче да не важат за тях

Стефан Кенов от БДЦ: Зелените искат правила, които обаче да не важат за тях
Публикация   12 Март, 2016   /     akcent.bg   /     277

  

„Очакваме втори законопроект, внесен от министерски съвет по предложение на министър Ангелкова, който допълнително да уреди категоризацията на плажовете. В сега действащата ситуация, когато зона А е от 100 метра, абсолютно определена от морския бряг, на практика се оказва, че плажът  само  една малка част от тази 100-метрова зона, в която попадат общински и частни терени, общински полски пътища, поземлени имоти, ниви и пасища“ – заяви в радио интервю съпредседателят на БДЦ Стефан Кенов.

Според него морските общини имат възможност много бързо да определят места за паркиране около полските общински пътища и за къмпингуване на общински земи, които са във или около 100-метровата зона А.

Бургаският депутат смята, че до патовата ситуация с къмпингуването се е стигнало, именно след множеството обжалвания на общите устройствени планове на морските общини от зелените организации.

„Тези общи устройствени планове са приети още преди години, но с десетилетие чакат решенията на съдебните инстанции след обжалванията им. Жалкото е, че именно със зелената идея и природосъобразното използване на българската природа за туризъм се стига до там, че група хора искат рестрикции по отношение на ползването на определени територии на страната, като обаче настояват новите правила да не важат за самите тях“ – категоричен е Кенов. Те искат да използват плажовете за свободно разпъване на палатки, съоръжения, паркирането на кемпери и каравани и дори строенето на бийч-барове, каквато беше практиката досега, върху територия, която в същото време да бъде забранена за туристическа, стопанска и инфраструктурна дейност.

Това, което се наблюдава при забраната за такива дейности по някои плажове, е несъгласието на същите тези организации да я спазват в 100-метровата зона. Това води до двойни стандарти – никой не може да ползва плажовете, освен тях – възмущава се народния представител от БДЦ и допълва, че общините са тези, които могат да определят и зони за паркинги в поземлени имоти, в близост до крайбрежието или до общинските полски пътища, които така или иначе и сега попадат в зона А на българските плажове.

„Това може да бъде първата крачка за уреждане на къмпингуването, както по Черноморието, така и в останалата българска територия. В планините също могат да бъдат обособени зони за къмпингуване, с осигурени нормални битови условия. По този начин хората, които са почитатели на природосъобразния туризъм, няма да бъдат превръщани в престъпници. Сега всеки български родител, който като мен иска да заведе своето дете на палатка сред природата, става неволен нарушител на българското законодателство. Затова моя призив към българските общини и Агенцията по горите е, колкото се може по-бързо да бъдат обособени такива зони и да бъде предоставена възможност на българина да почива сред природата без да нарушава закона“.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha