Петък, 1 Ноември 2024

Иво Прокопиев: За да няма нов Пеевски, след дни трябва да се разруши схемата #KOЙ

Иво Прокопиев: За да няма нов Пеевски, след дни трябва да се разруши схемата #KOЙ
Публикация   23 Фев, 2016   /     Интервю на Ива Оприкова/BIG5.BG   /     729

"Не участвам в битката за отражение на премиера в огледалото", посочва бизнесменът

За отраженията в огледалото, за кръговете около властта и за спрените обществени поръчки от премиера Борисов на стойност почти 2 млрд.  потърсихме мнението на Иво Прокопиев. Като всеки успял бизнесмен не му липсват конкуренти и врагове, но в последните дни атаките към него не стихват. Работи в секторите индустриални минерали, финансови услуги, недвижими имоти и чиста енергия. Aкционер е в"Алфа финанс холдинг", което има над 30 компании и "Икономедия", която издава деловия вестник "Капитал Дейли" и он-лайн изданието"Дневник". Почетен консул на Канада в България, а до края на 2012 г член на Съвета на настоятелите на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

- Ще ви цитирам една фраза от кулоарите на парламента: Хубаво е сега премиерът да се погледне в огледалото и да види дали не вижда Прокопиев и кръга „Капитал“. Не искам да ви вкарвам в обяснителен режим, но на какво се дължи битката на депутата Делян Пеевски срещу вас? Можем ли да я определим като сблъсък между конкуренти в бизнеса?

- Много елементарно и невярно е това обяснение. Прави се опит всичко, което се случва през последните години, да се обясни като личен конфликт. Нямам никакво отношение към личността на г-н Делян Пеевски, както нямах и спрямо г-н Цветан Василев и КТБ.

Става дума за друго: мнозинството от българското общество не желае подобен азиатски тип олигархично управление, в което бизнес, медии и политика са преплетени в едно цяло, за да може непрекъснато да се източват публичните ресурси, да се репресират опонентите на модела и да се потъпкват основни граждански права.

Изданията на “Икономедиа” - “Капитал” и “Дневник”, както и аз лично, сме опоненти на тези тенденции от самото им начало, когато моделът започна да се заражда около КТБ. След това фокусът на схемата се премести върху руските енергийни проекти, обществените поръчки и контрабандата с акцизни стоки. Това е сблъсъкът и той е напълно принципен. Сблъсъкът е възможно ли е България да бъде демократична, правова държава или е обречена на корупция и беззаконие. Няма нищо лично.

- Кой наднича зад огледалото в крайна сметка и води ли се свирепа битка кой да бъде отражение на премиера?

- Дори и да се води, аз не участвам в нея. Убеден съм, че правителството, премиерът, политиците по-общо, не трябва да имат роля в бизнеса. Още по-малко трябва да се опитват да се легитимират, като крупни собственици на бизнес, какъвто е казусът напоследък с икономическите структури около ДПС и г-н Пеевски.

- Има ли интереси Иво Прокопиев и негови близки фирми в търговете за магистрали, както и в търга за изработка на личните документи, както ви уличиха Пеевските медии?

- Не. Преди доста години в групата „Алфа финанс“ имаше фирми, които заради предмета си на дейност бяха по-зависими от държавата или се предполагаше да участват в търгове за обществени поръчки. Една от причините да продадем тези компании беше точно тази – влошаването на средата и липсата на условия за нормално състезание при тези поръчки. Конкретно към поръчката за паспортите - нямам абсолютно никакво отношение. Смятам, че в своята наглост на оскъпяване тя не отстъпва на поръчката за магистрала “Хемус” и правилно беше спряна по настояване на вътрешния министър Румяна Бъчварова.

-Как си обяснявате разширяването на империята на Делян Пеевски в края на миналата година и последващата порция от спиране на обществените поръчки? На кого да благодарим за премиерската активност?

- “Бизнесмоделът” на г-н Пеевски, ако изобщо този термин е уместен, предполага непрекъснат достъп до обществен ресурс в различните му форми. Това пък, от своя страна, предполага и активно (съ)участие на изпълнителната власт. От доста време тя отново е в ръцете основно на ГЕРБ. В този контекст трябва да търсим промяната на поведението на премиера Борисов. От един момент нататък вече щеше да стане невъзможно той да разграничи себе си и ГЕРБ от практиките на г-н Пеевски. Бяха спрени поръчки за 1.7 милиарда лева, но колко вече са изпълнени и колко в момента се изпълняват? Многократно повече. От Европа дойдоха доста ясни сигнали, че сегашното статукво няма да бъде търпяно повече.От друга страна, през последните два-три месеца премиерът Бойко Борисов направи няколко сериозни грешки, които допълнително катализираха този процес на нетърпимост и намалиха подкрепата му навън.

Някои се усъмниха, че акцията не е по прекратяване на олигархичните зависимости, а просто смяна на олигархичните играчи. Какво трябва да се промени, за да се изкоренят възможностите за корупция и начина на мислене?

- Моделът на концентрирано “усвояване” на обществените поръчки от 4-5 фирми е схема, подобна на пирамидалната схема “КТБ”. Тя е възможна само благодарение на събиране на влиянието върху всички елементи от процеса по възлагане и контрол на обществените поръчки в едни ръце. Подобно на казуса КТБ и тук всички контролни механизми - в КЗК, ВАС, прокуратурата и ДАНС - не работят. Спирането на поръчките е първата стъпка. По-важно е дали ще се разруши институционално схемата, за да няма нов “Делян Пеевски” само месец по-късно. Без смяна на регулатора КЗК, съдебна реформа и политическа воля на нетърпимост към корупцията, има реален риск спирането на поръчките да се окаже тактически ход за временно разреждане на напрежението в обществото и в отношенията с Брюксел.

Какъв е вашият прочит на предложението на финансовия министър  да се разсекрети доклада на  „Алекс Партнърс“ за КТБ?

- Това е положителна стъпка, която трябваше да бъде направена много по-рано. Дано го разсекретят. Засега, доколкото съм запознат, ще е достъпен само за депутатите в парламента, което не е достатъчно.

Съществува ли олигархичен кръг "Капитал" и страхуват ли се правораздавателните органи от него, както твърди в обръщение към медиите един депутат от ДПС?

- Няма такъв кръг, най-малкото защото “Капитал”, като медия, е опозиция на всяка власт. Както казах, голяма част от българското общество отказва да приеме за норма политическата корупция. Ако има кръг, то това е общността от тези единомишленици. Те са “Кръгът “Капитал” всъщност.

Според публикации в пресата медиите, които управлявате заемат антибългарска позиция в подкрепа на Ердоган. Как ще коментирате това твърдение?

- Като изцяло невярно. Не виждам никакви основания за подобна теза.Турция е важен търговски партньор и съсед на България, съюзник, член на НАТО. Според мен, не трябва да се допуска междудържавните отношения на България и Турция да стават заложник на проблемите около ДПС, г-н Ахмед Доган и г-н Делян Пеевски. Също както не трябва да се допуска Русия и Турция да решават противоречията си на наш терен. Като член на ЕС и НАТО, интересът на България и българският бизнес е страната да е в нормални отношения с всички свои съседи.

Възможно ли е днес да  развиваш медиен бизнес у нас, да печелиш и да си чист, и да работиш на чисто пазарен принцип?

 - Да, възможно е. Медиите преминават през труден период на смяна на своя бизнес модел. Много е трудно, но има светлина в тунела. Медийните компании трябва да са много креативни, много технологични и активно да търсят нови източници на приходи, нови начини за монетизиране на своите аудитории и навлизане в нови ниши на пазара, нетипични досега. В българската среда понятието “медия” е девалвирало тотално. Много от българските медии съществуват единствено, защото продават редакционната си позиция и да изпълняват поръчки за дискредитиране. Те не са медии, а инструменти за отбрана на схемите на корупция, от страна на политиците.

В последната седмица наблюдаваме как вече двама медийни издатели упорито се разграничават от Делян Пеевски. Не е ли това  просто е един театър за излизане на депутата от публичното пространство?

- Отдавна не следя в детайли процесите в т.нар. “медии”, които г-н Пеевски по един или друг начин контролира. Не ме интересува, а и това има все по-малко значение.

 - Докъде стигна развитието на делата ви срещу жълтата преса, за която създадохте екип от адвокати?

 - Делата вървят. Срещу “Уикенд” и “Всеки ден” са спечелени окончателно на трите инстанции. Срещу “Телеграф” делото е спечелено на две инстанции, предстои трета. Срещу г-н Емил Георгиев е спечелено на първа инстанция, очакваме самото решение вече доста месеци. Делото срещу “Би Медиа Груп” и Николай Бареков също е спечелено на първа инстанция. Делото срещу ПИК, солидарно с г-н Недялко Недялков се гледа на първа инстанция в момента.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още