Сряда, 1 Януари 2025

Шефът на ските Цеко Минев: Блокират се за нищо огромни проекти без никакви последствия

Шефът на ските Цеко Минев: Блокират се за нищо огромни проекти без никакви последствия
Публикация   15 Фев, 2016   /     Гeорги Банов   /     490

Усилията ни дават резултат. Децата масово се връщат в зимните спортове и това вероятно не се харесва на някого

- Г-н Минев, България за първи път в историята беше домакин на четири старта при жените от европейската купа. Как се справиха домакините в Пампорово и Боровец?

- Смея да кажа, че организацията беше на много високо ниво. Метеорологичните условия в Пампорово бяха на моменти по-трудни, но въпреки това стартовете се проведоха и вярвам, че делегати, спортисти и зрители останаха доволни. В Боровец времето беше перфектно, организацията също и всичко мина по ноти.

- Доволни ли сте от представянето на българките?

- Радост за всички фенове на ските в България донесе 20-годишната националка Вера Асенова, която зае престижното 22-о място в крайното класиране. Толкова предно подреждане българска състезателка не е имала от 1983 г., когато в слалома в Пампорово Пепа Мицева, настоящ генерален секретар на федерацията, завършва 18-а.

- Ще видим ли и в ските скоро върхови постижения на българи като тези в сноуборда?

- Сноубордът в момента е един от най-успешните български спортове. Може би само във волейбола България е виждала през последните години такива победи и призови класирания като на Радо Янков и Сани Жекова. Спортните успехи са плод на много фактори - традиции, талант, късмет да се открие и развие този талант, материално-техническа база, взаимодействие между държава и предприемачи за устойчивост на спортната политика и много други.

Каквото зависи от Българска федерация по ски, ние го правим - чудесни отношения и мощна подкрепа от спонсорите, перфектно взаимодействие със световната федерация, постоянно промотиране на зимните спортове. Но и много неща не зависят от нас. Как да открием повече таланти в ските и сноуборда, като в цяла България пистите са колкото само в един средно голям италиански или френски курорт?

Повечето клубове няма къде да тренират. А желаещи - колкото искате. В момента връщаме деца, които искат да спортуват. От това ни боли, и то много. Националите не се прибират с месеци в България. Представяте ли си, ако успеем да намалим разходите за тази подготовка и ги насочим към талантите? Това е една проста рецепта. Колкото е по-широка пирамидата в основата, толкова повече са хората на върха.

- Има ли нещо положително за развитието на инфраструктурата през последните месеци?

- Добрата новина е, че министрите Ангелкова и Кралев се обявиха 100% зад развитието на спортната инфраструктура и оказват пълна подкрепа. Съветът за развитие онзи ден прие доклада, изясняващ някои подробности по концесионния договор в Банско. Бащата на Сани Жекова - Виктор Жеков, изрази готовност да дари на държавата проект за изграждане на първия професионален сноуборд полигон в България, а операторът на ски зона Банско се съгласи да го изгради за негова сметка, ако получи разрешенията.

- Да, но всичко се посреща на нож от някои хора. Как се почувствахте на кръглата маса в четвъртък за развитието на зимния туризъм?

- Присъствах на срещата и буквално останах без думи от агресията и наглостта на тези хора към двама български министри, няколко зам.-министри, автора на най-авторитетния доклад за зимния туризъм в света, Лоран Ванат, управителя на Ишгъл и ски легендата Марк Жирардели. От 10 години се опитваме да водим диалог с тези ужким зелени организации, но как да стане? Какъв диалог?

- Но нямат ли и те своите аргументи?

- Видя се, че нямат. Всички вече разбраха от поведението им, че когато тези хора се сблъскат с подготвени специалисти, веднага преминават към саботиране
на събитието и разговора. Няма как да убедиш Андреас Щайбъл, управителя на Ишгъл, че пистите и лифтовете разрушават природата. Ще ви кажа, че само в Ишгъл има повече писти, отколкото в цяла България. Австрийските Алпи да ви се струват унищожени или съсипани?

- Да, но българските планини не са с височината на Алпите – нали това казват еколозите?

- Това твърдение е една от манипулациите на псевдоеколозите, която доказва, че те не разбират нищо не само от спорт и туризъм, но и от география. Оптималните височини за зимен туризъм са между 1000 и 2800 метра. Над 1/3 от територията на България са планини, имаме над 120 върха с височина над 2000 метра - тоест идеални географски дадености за зимен туризъм и спорт. Това е истината. Няма зони на висока надморска височина, защото просто човешкото тяло не издържа. Писти на Еверест да сте виждали? Съгласен съм, българските планини не са толкова високи, колкото Алпите, но това има отношение към спортове като алпинизма и екстремните спускания. Природните дадености на България са перфектни за масовия планински спорт и туризъм.

- Има ли някаква надежда в ситуацията?

- Надежда ще има, ако държавата даде такава - това се потвърди и от чуждите експерти. Ски федерацията, операторите на ски зоните, спонсорите, предприемачите и спортистите си свършиха работата. Миналата година имахме световна купа в Банско, тази година имаме европейска купа в Пампорово и Боровец, победи в сноуборда, доволни рекламодатели, над 5% ръст в туризма. Но в същото време имаме огромни опашки в Банско, Пампорово 3 години се бори да смени един лифт, Боровец се бори 5 години да разшири пистите си само с няколко метра, за да влязат в световния стандарт, Осогово дори не е почнало ходенето по мъките, а имаме потенциал за още 10-ина средни ски зони в България. За Витоша дори не ми се говори.

- Защо? Все пак това е планината на софиянци?

- Витоша има пълния потенциал да бъде прекрасна дестинация за летен и зимен туризъм. За съжаление, вече 10 години е заложник на интересите на 50 души, чиято цел е планината без основателна причина да тъне в забвение. Имайте предвид, че когато си говорим за този и онзи зимен курорт, ние обсъждаме реално сектора зимен туризъм, произвеждащ около 6% от икономиката на България. Кой да инвестира в страната ни, когато разрешенията в Австрия се вадят за 6 месеца, а тук не може дори за 16 години? Нали целта е да има повече инвеститори, оттам повече ски зони и повече конкуренция, която да роди и по-високо качество? Tопката е в полето на държавата и тя трябва да си вземе отговорното решение дали зимните спортове и туризъм у нас ще станат конкурентни на европейско ниво, или застоят ще продължи.

- Как може да се отблокира развитието?

- Първо искам да кажа, че тези проблеми не са само в зимните ни курорти. Вижте големите проекти в София като третия метродиаметър, вижте магистралите, вижте рудодобивната индустрия. Просто българското законодателство позволява всяко НПО с жалби и дела да блокира проекти за стотици милиони, да протака съдебни дела с години и накрая дори да ги загуби, но да не понесе никаква отговорност. Как в такива условия да настигнем държави, които в спорта, инвестициите и туризма са с по 50-100 години пред нас? Няма как. А какво да се направи? Това, което правят в развитите държави и ЕС, няма нужда да откриваме топлата вода. Миналата седмица във Великобритания се прие закон, че всички неправителствени организации, получаващи държавни грантове и финансиране, не могат да упражняват лобизъм срещу решения на държавата. Приемането на такъв закон и в България може да бъде едно ефективно решение.

 

Източник: 24 часа



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha