Вторник, 15 Октомври 2024

Водата в Русе поскъпва с 8,3 на сто до 1.50 лева без ДДС за кубик

Водата в Русе поскъпва с 8,3 на сто  до 1.50 лева без ДДС за кубик
Публикация   31 Ян, 2016   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     294

В Бургас увеличението може да е с 14.5%, а в Смолян - с 32 %

 

 

 

ВиК дружествата масово искат да вдигнат тарифите си. По-високите цени са заложени в бизнес плановете на дружествата, представени в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Промените варират в широки граници, като "Софийска вода" е с предложено повишение над 20%. За бургазлии се готви скок от 14.5%, а в Ямбол може да се разминат с под 3% поскъпване. В Смолян, в зависимост от метода за доставка, цената ще се вдигне с между 10 и 32%, предвижда ВиК операторът.

На този етап водният оператор в Бургас прогнозира необходимост да повиши цената на услугите си с 14.5% - от 1.10 лева за кубик без ДДС на 1.26 лева. За варненци се очертава 9% поскъпване, за Русе и Плевен - 8.3 - 8.4%, за Пазарджик - 5.9%. Нови цени на водата са заложили и дружествата в Сливен, Ямбол, Разград, Перник, Смолян и Хасково. В Ямбол ВиК операторът предвижда скромен ръст от 3.3% - от 1.52 на 1.57 лева за куб. метър. В Разград "Водоснабдяване-Дунав" настоява за увеличение на доставяната питейна вода от 7.07%, с което цената ще мине два лева (2.12 лв.). В Перник ВиК дружеството иска кубикът вода да бъде 1.15 лв., вместо досегашните 1.10 лева. Парадоксално, но ВиК-Добрич, където се подава най-скъпата вода у нас - 2.01 лв., не е поискал увеличение засега.

Русенци пият вода от Сливополски кладенци, като докато стигне до града тя се припомпва три пъти в специални подемници. Като Русе по начина за доставяне на вода на гражданите, който е 100 процента чрез помпи, са Разград, Стара Загора и още някои ВиК дружества, а цената на кубик е  една от най-ниските.

Поисканото увеличение е продиктувано от увеличението на минималната работна заплата, таксата, която бе въведена за ел. енергията, както  и предстоящите инвестиции във водопреносната мрежа, поясни пред Акцент.БГ  управителят на дружеството инж. Сава Савов


Макар че КЕВР е одобрила бизнес плановете с прогнозите на ВиК фирмите, това не означава, че тя автоматично е приела ценовите разчети. Тарифите ще са тема на бъдещи заседания, а преди това ще има обществено обсъждане. Повече яснота ще има след няколко месеца, защото крайният срок за ВиК дружествата да подадат заявленията си за новите цени е до юни, обясни наскоро шефът на регулатора Иван Иванов. С поредни законови поправки тарифите за водата могат да се променят веднъж годишно, считано от 1 януари тази година. Преди ВиК-тата можеха да коригират цените на 4 години.

   Предложенията на водните оператори идват на фона на обявения неотдавна от регулаторната комисия нов праг на "социална поносимост" на цените - 5 лв. за кубик вода за страната, а за София, където доходите са по-високи - 5.50 лева.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha