Вторник, 15 Октомври 2024

Горанов: Ръстът на спестяванията не движи икономиката

Горанов: Ръстът на спестяванията не движи икономиката
Публикация   20 Ян, 2016   /     akcent.bg   /     329

   'Потенциал за по-голям растеж в България има, умерен оптимист съм, че цикълът на страната е възходящ,' заяви финансовият министър Владислав Горанов по време на 10-та годишна среща на бизнеса с правителството, предаде БГНЕС.

   'Ще се влеят средства по програмата за енергийна ефективност, имаме договори за саниране, срещу които има около 1 млрд лв., които могат да минат през малките и средни предприятия. Огромен ресурс се наля в края на миналата година, а положителен резултат от него се очаква и през 2016 г.,' изрази надежда Горанов.

   'През последната година растат спестяванията у нас. По една или друга причина оставам с усещането, че в начина на правене на политика рационалното не е на първа линия. Би трябвало да се движим в границите на 2% и 3% икономически растеж,' подчерта Горанов.

   'Преодоляна е тенденцията на обезценката на жилищата, благосъстоянието на хората се повишава, а бизнесът успя да се пренасочи към печеливши ниши,' поясни той.

   'Новият дълг няма да е тема тази година, но неговото увеличаване рано или късно може да постави под въпрос суверенитета на държавата. Затова често повдигам в правителството въпроса как да го ограничим, подчерта министърът. Затова настоявам за промени в разходната част на бюджета,' каза още Горанов.

   'Ако в следващите няколко години успеем да сведем дефицита до нула, едно от основните ни конкурентни предимства ще може да изиграе своята роля,' продължи той. 'Спомням си момента, в който се настроихме към сегашния модел на пряко договаряне, което е добро и дългосрочно решение и мисля, че сега е моментът да го реализираме.'

   'Доста по-въоръжени сме и внимателни от това, което се случи през 2014 г.,' посочи министърът, имайки предвид срива на КТБ. 'Успешно въведохме директивата за възстановяване на банките и финансовите институции. Сега нека минем през катарзиса на оценката на активите на банките.Платихме висока цена, мерена в милиарди, но тази цена си струваше, защото ни показа, че забавените решения създават грешна среда.'

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha