Неделя, 12 Януари 2025

Евробарометър: Администрацията е най-голямата пречка за бизнеса в България

Евробарометър: Администрацията е най-голямата пречка за бизнеса в България
Публикация   19 Ян, 2016   /     СЕГА   /     367

  

 

  Сложната и неефективна администрация е по-голям проблем за българските компании, отколкото корупцията. Това показва социологическо проучване на "Евробарометър", извършено в периода септември–октомври 2015 г. във всички държави - членки на ЕС. Числата показват, че 80% от анкетираните собственици и управители на фирми в България намират това за най-големия проблем пред развитието на техния бизнес. Пред корупцията, като проблем за бизнеса, се нареждат още липсата на адекватни механизми за събиране на задълженията, покровителството от страна на властимащите, както и постоянно променящото се законодателство.

   Корупцията също представлява сериозен проблем, поне за 60% от анкетираните. Според Европейската комисия това е голям проблем за всички държави, носещ икономически вреди за близо 120 млрд. евро. Изследването обаче показва, че средното ниво за всички 28 държави членки е доста по-ниско – около 40%. Като цяло негативните възприятия на мениджърите в България са повече спрямо тези на колегите им в ЕС. Едно от изключенията е при преките данъчни ставки, които са доста по-ниски в България от средното за съюза ниво.

   Една от големите пречки при правенето на бизнес в България се оказват обществените поръчки. Според 60% от анкетираните корупцията в страната им пречи да бъдат одобрени на търговете, докато средното за ЕС ниво е близо два пъти по-ниско. Изследването потвърждава обществените нагласи, че единственият начин да се развива успешен бизнес в страната е да имате близки връзки с политиците. За Европа процентът е сравнително нисък – около 44, докато в България така мислят 85% от фирмите. Още повече са мненията, които казват, че без някакви връзки в администрацията е невъзможно да развиваш бизнес.

   През последната година излязоха редица класации, в които България се определя като държава с висока корупция, недостатъчна прозрачност на публичните институции, лоша среда за правене на бизнес и ниска конкурентоспособност и др.. Всичко това успява да неутрализира положителния ефект от сравнително ниското пряко данъчно облагане.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha