През последните няколко години Русенският университет изгради много добра база /учебни корпуси, спортен комплекс, хубав парк и др. /. Сравнявайки базата с тази на други български университети, с основание може да се твърди, че кампусът на Русенския университет е един от най-добрите, смята проф. Михаил Илиев, кандидат за ректор през новия мандат 2016-2020 г.
Тук обаче трябва да подчертаем, че базата е само предпоставка за добро обучение, тя е формата, която трябва да се изпълни с необходимото съдържание, за да се реализира мисията на университета за разпространение на знания, провеждане на научни изследвания и внедряване на иновации, с цел подготовка на специалисти с висше образование, годни да осигурят устойчиво развитие на региона и страната.
Решаването на тази задача налага необходимостта през следващия 4 годишен мандат да се постави акцент върху дейностите, свързани с учебната и изследователската работа на академичния състав. Това съвсем не е лека задача с оглед намаляващия брой на кандидат-студентите и сравнително недостатъчно доброто ниво на подготовка в средното образование у нас.
В този ред на мисли предизвикателствата пред кандидатите за Ректор за мандата 2016-2020 г. са много сериозни и изискват от тях да притежават голям административно-управленски опит, натрупан в Русенския университет, а също и признание на Академичния състав на университета, в т.ч. на основните звена, в които са работили кандидатите за Ректор.
Професор Михаил Илиев е сред имената на кандидатите, издигнат от катедрата, която е създал и дълги години ръководил – катедра „Телекомуникации“. Неговата кандидатура е подкрепена също и от факултет „Електротехника, електроника и автоматика“, най-големият факултет в университета, на който през предходния мандат /2007-2011 г./ проф. Михаил Илиев е бил Декан. Той е основател и ръководител още на CISCO мрежова академия в Русенския университет (1994 г.) и на международно лицензиран сертификационен център за квалификация по над 30 специалности.
В качеството си на сертифициран експерт на Националната агенция за оценка и акредитация към Министерство на образованието и науката е ръководил експертни групи за институционални и програмни акредитации в над десет висши учебни заведения в България. Ръководител е на научноизследователска група за канално кодиране и мрежи, автор на една монография, седем книги, два учебника, две учебни помагала и на над 120 научни публикации у нас и в чужбина. В дългогодишната си работа е ръководил седем успешно защитили докторанти, трима от които вече са доценти.
Проф. Илиев, кое Ви мотивира да се кандидатирате за Ректор на Русенския университет?
Работя в Русенския университет от 1980 г. Познавам отлично работата в университета и състоянието на Висшето образование у нас и в чужбина. Имам контакти и отлични взаимоотношения с ръководствата на повечето университети в България. Освен опита, твърдя, че имам идеи, подкрепа от Академичната общност и желание да реализирам тези идеи, за да се осигури устойчиво развитие на университета, гарантиращо превръщането му във водещ образователен, научноизследователски и технологичен център.
Вие сте били Зам. Ректор по учебната работа на Русенския университет. Какви дейности ръководехте в направлението, за което отговаряхте?
Учебната работа е основната за университета. Тя е аналог на производствената в едно индустриално предприятие. В областта на Висшето образование тази дейност е в неразривна връзка с научноизследователската работа и ако връзката между двете се наруши, това се отразява негативно върху качеството на обучение. В направлението на Зам. Ректора по учебната работа са: приемът на нови студенти и докторанти; планирането, организацията и управлението на учебния процес; информационното обслужване на всички системи, касаещи направлението, дейността по издаване на учебници, книги и помагала; университетската библиотека с нейните книжни и електронни фондове; средствата и помагалата за дистанционното обучение. Динамиката на развитието на технологиите и съответстващите промени в поколението на 18-25 годишните /т.нар. дигитално поколение, с което основно работим в университетите/, налага перманентни промени в средствата, методите и формите на водене на учебния процес. Тези промени са комплексни и засягат учебното съдържание, формите на обучение, комуникацията и взаимодействието преподавател – студент. Като се отчете и факта, че в университета се води обучение по 53 бакалавърски специалности и над сто магистърски програми и за всички трябва да се осигурят нормални условия за работа, става ясно, че дейността в направлението е огромна и изисква ежедневна работа на много голям екип от преподаватели и административен персонал. С гордост може да кажем, че успяхме да поддържаме добри условия за работа. Оборудвали сме всички учебни зали и лаборатории с целия набор презентационна и компютърна техника. С подкрепата на водещи фирми /Сименс, Сиско, Джонсън Контролс, Риело, Клаас, Мьолер, Шнайдер Електик и др./ сме изградили съвременни учебно-изследователски лаборатории. Създадохме възможности за безплатно факултативно обучение на студентите по различни специалности: компютърна математика, роботика, креативно мислене и др.
Казахте, че приемът на нови студенти е във Вашето направление. Доволни ли сте от изпълнението на план-приема по държавна поръчка за 2015 г.?
Изпълнението на приема е сериозно предизвикателство за всички български университети в условията на демографска криза и значително увеличаване броя на обучаваните български студенти в чужбина. За 2015 г. Русенският университет има изпълнение малко над 70% от планирания прием при средно изпълнение за страната около 60%. Този резултат не ни успокоява, но все пак осигурява нормална работа на университета. Още през месец октомври разработихме стратегия, по която вече работим и се надяваме през 2016 г. да получим по-добри резултати. С цел привличане на кандидат-студенти с лошо материално състояние, планирам учредяване на университетски фонд за подпомагане на студенти и кандидат-студенти в неравностойно материално положение, което също ще се отрази положително на приема.
Проф. Илиев, как смятате да работите за повишаване качеството на обучението?
Качеството на обучение може да се повиши чрез реални и ефективни форми на работа, които са в пряка връзка с научно-изследователската работа на преподавателите. Ще се ангажирам със създаване на „бърза писта“ за студентите, които имат желание да вървят напред.Ще приложа иновативни форми за работа с добрите студенти /семинари, дискусионни клубове, школи, факултативни форми на работа, участие в научноизследователски проекти, фирмени академии и др./. Трябва да се подчертае, че и сега съществуват форми, предлагащи обучение, което като съдържание, методика и технология съответства изцяло на световните стандарти /например обучението в CISCO Aкадемия/. Там всичко е по стандартите на CISCO - световен лидер в Интернет и мрежовите технологии. Както се обучават студентите в Русенския университет, така се обучават и в САЩ, Англия, Германия, Япония и в други страни, които често даваме за пример. Подобни форми на обучение, които са показали добри резултати в други университети, ще насърчавам и прилагам. За целта ще стимулирам всички преподаватели и външни експерти, готови да се занимават индивидуално или групово със студентите в извънаудиторни форми на работа. За целта трябва да се стимулира ускорено създаване и развитие на университетски интердисциплинарни научно-изследователски лаборатории и чрез включването на студенти, докторанти и специализанти в работата им да подобряваме качеството на обучение.
Как оценявате работата на преподавателите и студентите по проекти с външно финансиране?
Проектното финансиране и взаимодействието с компаниите от реалния бизнес ще са източниците за развитието на научните изследвания и допълнително стимулиране работата на Академичния състав. Имам голям опит като участие и ръководство на международни и национални научноизследователски и учебни проекти. Само за тази година по проекти на екипа, който ръководя, е закупена апаратура за над 130 000 лева. Успешно завърши проект за подпомагане докторанти, пост докторанти и млади учени, на стойност над 620 000 лева. Само през 2015 г. сме подготвили и изпратили три международни проекта, като вече един е одобрен и очакваме сключване на договор.
Писането на проекти е трудна работа, за която е необходим добър екип, положителни резултати от предходна дейност и няколко месечен труд за подготовката на всеки проект, но спечелването на всеки проект, дава добри възможности за стимулиране, за закупуване на специализирана апаратура и ползотворни контакти чрез участие в научни прояви.
Как определяте ролята и мястото на Русенския университет в региона и страната?
За Русе и региона Русенският университет е важна и значима институция. Той е естествен образователен, научен и културен център, в който се случват интересни и полезни събития. Почти целият ръководен и експертен състав на фирмите от региона са или възпитаници на университета или са свързани чрез съвместни дейности с университета. Нашите студенти и младежите от града и региона са естественият двигател на новото. През месец август, когато студенти и преподаватели са във ваканция и в отпуски, районът и градът някак опустяват. Аналогично е мястото на филиалите на университета в Силистра и Разград.
Къде ще посрещнете Коледните и Новогодишните празници?
Коледа по традиция ще посрещнем вкъщи. Ще се съберем всички – ще дойдат дъщерята и синът с техните половинки.
Нова година също традиционно посрещаме в заведение в компанията на приятели - 7- 8 семейства, с които празнуваме повече от 40 години и винаги ни е интересно и весело.
Проф. д-р Михаил Илиев, кандидат за Ректор на Русенски университет “Ангел Кънчев”
2016 - 2020
Лични данни
· Роден на 07.02. 1955 г. в с. Новачене, Плевенска област. От 1958 г. живее, учи и работи в Русе. Семеен, баща на дъщеря и син.
Образование:
· 1962 - 1970 - основно образование - училище „Никола Йонков Вапцаров“, Русе;
· 1970 - 1974 - средно образование - Техникум по електротехника, Русе;
· 1976 - 1981 - висше образование - Русенски университет „Ангел Кънчев“;
· 1986 - 1990 - докторантура – МИИСП - Москва /след конкурс в Технически университет - София/.
Месторабота:
· Русенски университет „Ангел Кънчев“;
· Катедра Изчислителна техника 1981-1984 г.;
· Катедра Електроника 1984-2001 г.;
· Катедра Телекомуникации 2001г.
Академично израстване:
· Хоноруван асистент 1981-1983 г.;
· Асистент 1983-1986;
· Старши асистента 1987-2000 г.;
· Главен асистент 1990 - 2001 г.;
· Доцент по Индустриална електроника от 2001 г.;
· Професор по Комуникационни мрежи и системи от 2011 г.
Административен и управленски опит:
· Ръководител на СНТК „Орбита“ на факултет ЕЕА;
· Основател на специалност „Комуникационна техника и технологии“, ръководител на звено с ранг на катедра 1992 – 2001 г.;
· Ръководител на катедра „Комуникационна техника и технологии“ 2001- 2007 г.;
· Декан на факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ 2007- 2011 г.;
· Заместник Ректор на Русенски университет по учебната работа 2011- 2015 г.;
· Основател и ръководител на CISCO мрежова академия в Русенски университет от 1994 г;
· Основател и ръководител на Сертификационен център за квалификация по над 30 специалности;
· Сертифициран експерт на Националната агенция за оценка и акредитация към МОМН, председател и член на над 20 експертни групи за институционални и програмни акредитации в над 10 ВУЗ-а в България;
· Ръководител и изпълнител на над 30 договора с научноизследователски и приложен характер;
· Ръководител на 11 докторанта, в т.ч. 7 успешно защитили;
· Участник в над 50 научни журита в 8 университета с рецензии и становища за ОНС доктор, Научна степен Доктор на науките, главен асистент, доцент и професор.
Ръководство и участие в международни, национални и университетски проекти
· 2005 – 2007 2-16-2006 „Building up a south-eastern European technology transfer network to increase the benefits of university research for society and industry by establishing common standards” – ASO Research Cooperation and Networking between Austria and South Eastern Europe - Ръководител на екипа от Русенския университет;
· 2005 - 2008 договор ВУ-ТН-105/2005, "Планиране на телекомуникационни мрежи с управление на трафика и качеството на обслужване, предоставящи мултимедийни услуги", ФНИ при МОН конкурс "Стимулиране на научните изследвания във висшите училища" –Ръководител на екипа от Русенския университет;
· 2006 – 2007 НИФ-ИФ–02–75, Национален иновационен фонд за насърчаване и развитие на малки и средни предприятия към Министерството на икономиката и енергетиката. Тема: “Изграждане на система за разплащане на базата на цифрова кодираща система DVB-CA” - Ръководител екипа от Русенския университет;
· 2007 – 2009 CIR-CE–REGENER–814904 „Reducing Greenhouse Emissions by Networking of Enterprises and Researchers” – CIR-CE Cooperation in Innovation and Research with Central and Eastern Europe – Ръководител на екипа от Русенския университет;
- 2008 – 2011 142814-1-2008-FR-ERASMUS-ENW Enhance the Attractiveness in Computer VIsion and RObotics in Europe - LLL ERASMUS MUNDUS, Action 4, Enhancing Attractiveness - Участник;
· 2008 – 2011 145325-FR-2008-MUNDUS-EM4EA „Enhancing Lifelong Learning for the Electrical and Information Engineering” - Community Lifelong Learning Programme, Sub-programmes Multilateral Projects, Networks and Accompanying measure. – Ръководител на екипа от Русенския университет;
· 2009 – 2010 К-01-2009 „South-Eastern European researchers network to prepare common research projects and technology transfer service standards” – ASO Research Cooperation and Networking between Austria and South Eastern Europe – Ръководител на екипа от Русенския университет;
· Координатор на проект TEMPUSS_JEP 12456 “Restructuring Degree Courses in Electronics and Communications” с партньори от Англия, Германия, Франция, Холандия и Технически университет – София, Технически университет – Варна, Технически университет - Габрово;
· Ръководител на проект “Подобряване качеството на обучение по специалност “Комуникационна техника и технологии” в областта на цифровите системи”, финансиран от МОН по програма ФАР с партньори от 4 университета в България;
- Ръководител на проект по договор BG051РО001/07.3.3-02/8 „Механизми за осигуряване качеството на научните кадри” с участие на Русенски университет, Технически университет – София и Технически университет – Варна, 2009-2010 г.;
· Координатор на проект по договор BG051РО001-3.3.06-0008 „Подпомагане израстването на научните кадри в инженерните науки и информационните технологии” с участие на Русенски университет, Технически университет – Габрово, 2014-2015 г;
· 2011-РУ-07„Анализ на условията, синтез на решение, разработване и внедряване на система за видеонаблюдение и контрол на материалните активи на Русенския университет „Ангел Кънчев”- 3” - Ръководител;
· 2011-ЕЕА-05 „Изследване параметрите на обслужване на трафика в конвергентните комуникационни системи” – Ръководител;
· 2010-РУ-07„Анализ на условията, синтез на решение, разработване и внедряване на система за видеонаблюдение и контрол на материалните активи на Русенския университет „Ангел Кънчев”- 2” - Ръководител;
· 2010-ЕЕА-05 „Създаване и изследване на алгоритми за откриване координатите на подвижни обекти в безжични сензорни мрежи”;
· 2009-РУ-11 „Анализ на условията, синтез на решение, разработване и внедряване на система за провеждане на е-конференции в реално време” - Ръководител;
· 2009-РУ-09 „Анализ на условията, синтез на решение, разработване и внедряване на система за видеонаблюдение и контрол на материалните активи на Русенския университет „Ангел Кънчев”” - Ръководител;
· 2009-EEA-06 „Изследване на мобилни комуникации в 3G и 4G мрежи”;
· 2008-ЕЕА-02 „Анализ и моделиране на телетрафични системи”;
· 2007-ЕЕА-02 „Оптимизация на параметрите на TCP при предаване на видеосигнали в реално време” – Ръководител;
· 2005-ЕЕА-02 „Анализ и моделиране на комуникационни мрежи протоколи” – Ръководител;
Участие в комисии, редакционни колегии и научни организации
· Член на областна комисия по образование в област Русе;
· Член на областна комисия по Превенция и борба с корупцията в област Русе;
· Член на редколегия на списание „Селскостопанска техника”;
· Член на Съюз на учените в България - от 1987 год.;
· Член на The Communications Society of The Institute of Electrical and Electronics Engineers /IEEE/ - от 1997 год.
Научноизследователска дейност:
· Автор на 118 научни статии и доклади, публикувани у нас и в чужбина;
· Автор на 1 монография, 7 книги, 2 учебника и 2 ръководства за лабораторни упражнения;
· Основател и ръководител на научноизследователска група за канално кодиране и мрежи;
· Ръководител и изпълнител на над 30 договора с научноизследователски и приложен характер;
· Ръководител на 11 докторанта, в т.ч. 7 успешно защитили;
· Участник в над 50 научни журита в 8 университета с рецензии и становища за ОНС доктор, Научна степен Доктор на науките, главен асистент, доцент и професор.
Награди
· Носител на награда Русе 2014 в категория „Цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на висшето образование и наука“;
· Носител на златна значка на Русенския университет „Ангел Кънчев“;
· Награждаван многократно с грамоти и отличия.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай