Банките са умерено оптимистични за икономиката на България и за финансовото си представяне през следващите 12 месеца. Това показват резултатите от първия Барометър на банките в България* – проучване, проведено от EY (Ърнст и Янг), което има за цел да проследи как висшият банков мениджмънт у нас вижда отражението на възстановяващата се икономика върху бизнес климата в страната и върху банките и банковата система.
Перспективите
64% от участниците очакват слабо подобрение на българската икономика в следващите 12 месеца, а 72% са уверени, че финансовото представяне на банките в България ще се подобри през същия период. Едновременно с това повече от половината банкови мениджъри имат очаквания размерът на загубите от обезценка на предоставени кредити да нарасне.
Динамика на банковите кредити
Като цяло не се очакват големи промени в политиките на банките за отпускане на кредити в краткосрочен план. Голяма част от запитаните очакват по-либерални политики при отпускане на кредитите за малки и средни предприятия (55%), за компаниите в сектора на информационните технологии (50%) и сектора на услугите (42%). Без промяна ще останат политиките по отпускане на кредити за секторите на здравеопазването, медиите и енергетиката. Единствено в сектора на строителството и недвижимите имоти 50% от участниците очакват по-консервативно кредитиране.
Възможностите за растеж за банките – в традиционните услуги
Трите най-силни бизнес линии на банките в България в краткосрочен план -корпоративно банкиране, банкиране на дребно и привличане на публични средства са посочени като услугите с най-добри перспективи за развитие за следващите 12 месеца. Така смятат 80% от анкетираните. Най-малко перспективните за растеж, според 70% от участниците, както и досега, остават услугите по емитиране на дългови и капиталови инструменти, ценни книги и управление на активи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай