-Ефтаназията- време ли е да се разисква тази тема, актуална ли е и дали сме готови- първо за дебат и второ за вземане на някакво конкретно решение?
- Тази тема вероятно винаги е стояла пред обществото…
- … в България ли?
- Пред обществото в световен аспект- „за” и „против”. Защото когато за човек настъпи някакъв тежък момент в живота му, има право на избор дали да го прекара в мъки последните няколко седмици или месеци, или да ускори този процес и си тръгне достойно от живота. Този въпрос винаги е вълнувал хората, но никога не е имало еднозначен отговор на въпроса и се съмнявам, че всеки един от нас може да даде. Въпросът е дали българското общество вече е узряло за тази тема в контекста на законопроекта, който е внесен от професор Корнезов. Аз категорично смятам, че моментът не е за такъв дебат и че нашето общество не е готово да взема решение…
- По въпроса или въобще…
- По въпроса. В законопроекта има много неясноти, много бели петна в текстовете, които така или иначе не могат да намерят отговор. Миналата седмица на Комисия по здравеопазване разгледахме Законопроекта и той беше категорично отхвърлен с 11 гласа против и само един въздържал се- този на Янаки Стоилов, предполагам от политическа солидарност. По време на заседанието по-скоро се подхождаше философски. Никой не коментира текстовете по същество. На мен също като човек, който е бил студент на проф. Корнезов, не ми е много удобно да говоря, но има доста празноти в текстовете….
- По-конкретно?
- Още в самото начало- чл. 1 и чл.2 той заявява, че ефтаназията може да бъде поискана от лице с нотариално заверено искане, което е неизличимо болно и което разбира значението на постъпката си, като за съответното заболяване няма адекватно лечение и поддържаща терапия. Този текст не може да се приеме по тази начин, защото неизлечимо болен е един човек с хипертония. Необходимо е той през целия си живот да си пием медикаментите, които гарантиран нормалното му кръвно налягане… Освен това съществува възможността за активна и пасивна афтаназия…
- Т.е.?
- Активна ефтаназия е лекар са даде отровно вещество или нещо такова, а другият начин е да се спрат живото поддържащите апарати. Лекарите в комисията реагираха много бурно, че са дали Хипократова клетва и че медицината ги е учила да се борят за човешкия живот, а не да го отнемат. Освен това, другото парадоксално нещо е, че по искане на роднините може да има ефтаназия…
- Веднага се сещам как някои роднини могат да уморят някого заради някой имот…
- Да, едното е заради имотно състояние. Друг текст дава възможност органите на такова лице да бъдат давани за трансплантация. При наличие на пазар за човешки органи, и тук съществува опасност на неправомерни действия.
- За кога се отлага този дебат?
- Сега Комисията го отхвърли. Ще влезе за разглеждане в Народното събрание и цялата пленарна зала ще вземе решение дали ще има Закон за ефтаназията или не. Чу се становище от омбутсмана, че трябва да има референдум по този въпрос…
- Дали хората са готови да дадат правилен отговор и дали са запознати с тази тема?
- Не мисля, че обществото ни е наясно и е готово да даде еднозначен отговор.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай