Проф. Белоев в първата част на интервюто показахте редица успешно реализирани в различните области на академичния и обществения живот проекти и обекти. Въпреки това като че ли живота на БСП тези заслуги като че ли не се признават. Имам предвид различно от традиционно челното място в листата на кандидатите за общински съветници, които вашите съпартийци Ви отредиха. Явно други са критериите, по които се определят достойните за съветници в БСП…. Или тук важи поговорката, че никой не е станал пророк в собственото си село?
- Има много и най-различни поговорки. Народите са събрали по този начин своята житейска практика, за да бъде полезна на поколенията след тях.
Колкото до университета и какво е направено- става въпрос за дейности, които зависят изцяло от ректора и начинът, по който той ще построи дейността и ще управлява институцията. Това, което е постигнато, е благодарение и на страхотния екип, с който работя.
Зам. ректорите, директорите на дирекции, изпълняват своите функции, като имат необходимите права, но и сериозни отговорности. Когато гласуваш на хората такива права и такова доверие, то те задължително оправдават това доверие и се стараят максимално.
Друг е въпросът за това, по какъв начин се дава оценка за работата на всеки един в партията, в която членувам. Аз не мога и не трябва да определям отношението на съпартийците ми към мен. То зависи от самите тях…. Известно е, че в партията има напрежение и то е от доста време.
Това, че не съм отново на челните места, където обикновено бивах избиран, кара доста граждани да се интересуват защо се е получило така, защото за тях аз съм човекът, който трябва да води листата. Това, че бях подреден на по-задно място, както беше обявено в самото начало, е следствие на самия начин на подреждане не листите в БСП. Това се определя като демократичен начин, а по-скоро е т.н. демократичен. Чрез тайно гласуване над 100 души на конференция подреждат кандидатите. Естествено е, че при нас повечето хора а стойностни и имат желанието да бъдат избрани. И затова още по-естествено е да търсят механизъм, чрез който да преодолеят съперниците си.
… Просто липсват критерии, които да определят достойните от интелигентните и чисто и просто желаещите да са в местната или друга власт. А аз естествено се явявам в случая конкурент и затова се получава това демократично избутване. Не съм единствения с качества и затова има и други, които искат да бъдат начело. …
В последствие, с решение на централното ръководство на партията бях поставен на втора позиция, след кандидата за кмет. …
Искам да заявя обаче, че и преди за стане това служебно разместване, бях решил да приема и да участвам, въпреки че имаше и един момент на разколебаване. Хората ме познават, какво мога съм показал с работа.
Лично аз смятам, че и сега това не е най-добрия начин на подреждане на листата. Би трябвало да има работна група, която да има пред себе си определени критерии, по които да бъдат оценявани кандидатите, предложени от партийните организации. Да има мотивирано решение защо е предложен един кандидат на определено място в листата. Важно е и каква професия има един кандидат, защото в Общинския съвет трябва да попаднат хора с различни професии.
Не смятате ли, че една от причините да има това неодобрение за другаря Христо Белоев от страна на някои ваши съпартийци, е работата Ви като ректор и това, че работата изисква да работите с различни политически сили и това определено не им се нрави.
- Благодаря за този въпрос. Работата на един ректор е специфична. Необходимо е да работя с всички политически сили и тук, в университета, се срещам с техни представители. Русенският университет е емблема на града. Тук се водят министри, депутати, чужди правителствени делегации, университетът е „задължителна спирка”, център аз образование и наука.
В тази позиция няма как да не се поддържат контакти в всички, които искат да покажат чрез университета Русе и гостите на града пък да видят едно успешно висше учебно заведение. …
Т.е. не сте направили университета заложник на тясно партийни интереси и по този начин редица от успешните проекти са се случили?
- Такава възможност никога не е стояла пред мен. Но явно на някои мои съпартийци това не им харесва. Но университетът и интересите тук винаги за мен са били надпартийни. Това е било определящо в работата ми. Мисля, че със сигурност няма да се намери човек в университета, независимо дали е преподавател или студент, който да ме упрекне в партийна пристрастност.
Партийните ми ангажименти са извън университета, срещам се с граждани, където представям политиката на БСП. …
Вече два мандата оставихте зад гърба си като общински съветник. Какво оценка давате на последния. Смятате ли, че в него бяха хората, които русенци заслужават /всъщност е ясно, че това заслужават, след като са ги избрали/, че работиха и защитаваха интересите на своите избиратели? Или част от тях бяха подвластни по една или друга причина на това, което управляващите диктуваха?
Деветте общински съветника от БСП изпълнихме мисията, която нашите избиратели ни бяха възложили. Бяхме коректив на управлението на ГЕРБ и не сме премълчавали въпроси, но които е трябвало да се реагира. Смятам, че като цяло общинския съвет работи нормално, въпреки че не винаги решенията, които се вземаха, ги подкрепяхме.
Друг е въпросът, че при определени решения се налага политическата воля на управляващите. Тук отново изплува въпросът за качеството на общинските съветници- в местния парламент влизат по партийна квота хора, които не са точния избор на избирателите. В случая говоря за партийния вот.
Но тази година за първи път за местна власт гражданите ще могат директно да посочат своя фаворит, от когото ще може персонално да търси отговорност.
Изборите на 25 октомври няма да бъдат леки, тъй като ще гласуваме с няколко бюлетини. Освен няколкото бюлетини, използването на преференции допълнително ще усложни избора, както и обработката на бюлетините. Лично аз вече се сблъсках с незнанието дори при хора, които иначе са средно интелигентни.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай